اجتماعی

یک بیماری ویروسی با تاول‌های دردناک

زونا می تواند یک تجربه دردناک باشد که تقریباً از هر چهار بزرگسال یک نفر را در طول زندگی خود تحت تاثیر قرار می دهد.

به گزارش یومیر، عامل این بیماری که به آن «هرپس زوستر» نیز می گویند، ویروس واریسلا زوستر است که باعث آبله مرغان نیز می شود. این ویروس بسیار شایع است و بیش از 90 درصد جمعیت جهان به آن مبتلا هستند.

این بیماری معمولا زمانی رخ می دهد که افراد در کودکی به آبله مرغان مبتلا می شوند، اما این ویروس از بین نمی رود و در عوض سال ها در سیستم عصبی بدن خفته باقی می ماند. در حدود یک سوم افرادی که به آن مبتلا می شوند، ویروس دوباره فعال می شود و چند سال بعد باعث ایجاد زونا می شود.

علائم زونا چیست؟

فرد مبتلا به زونا، راش دردناکی را تجربه می کند که می تواند در هر نقطه از بدن ظاهر شود. اولین علائم زونا ممکن است گزگز یا درد در ناحیه ای از پوست و سردرد یا احساس ناخوشی عمومی باشد. به گفته NHS، این بثورات معمولاً مانند یک نوار منفرد از تاول ها هستند که در سمت چپ یا راست بدن ظاهر می شوند. آنها به صورت لکه هایی روی پوست ظاهر می شوند و به تاول های خارش آور تبدیل می شوند که ممکن است ترکیده و ترشح کنند. بثورات ممکن است قرمز باشد، اما در پوست تیره به سختی قابل مشاهده است. این بثورات می تواند روی صورت و چشم های بیمار نیز ظاهر شود. اگر در اطراف چشم ظاهر شوند، می توانند بینایی یا شنوایی فرد را تحت تاثیر قرار دهند و حرکت یک طرف صورت را دشوار کنند. به گفته کارشناسان مایو کلینیک، این بیماری در صورت عدم درمان می تواند منجر به آسیب دائمی چشم شود. پس از چند روز، تاول ها خشک می شوند و تبدیل به پوسته می شوند. با این حال، متخصصان می گویند که اگر بثورات در هر دو سمت چپ و راست بدن ظاهر شود، بعید است که به دلیل زونا باشد.

این بیماری ویروسی چگونه درمان می شود؟

زونا می تواند تا چهار هفته طول بکشد تا بهبود یابد، اما در افراد بالای 50 سال می تواند جدی تر باشد. اگر علائم شدید نباشند، بیماران می‌توانند از استامینوفن برای تسکین درد استفاده کنند و چند بار در روز کمپرس خنک را روی بثورات قرار دهند. همچنین توصیه می شود ناحیه جوش را تمیز و خشک نگه دارید و لباس های گشاد بپوشید تا خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهید. اما مواردی وجود دارد که توصیه می شود با پزشک عمومی خود تماس بگیرید. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا بثورات بزرگ و دردناک یا بثورات نزدیک چشم دارند باید با مراقبت های بهداشتی تماس بگیرند.

آیا زونا مسری است؟

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، زونا معمولا مسری نیست، اما تنها در صورتی می تواند به ما سرایت کند که با تاول های پوستی فرد بیمار تماس داشته باشیم، یعنی لباس فرد بیمار یا ترشحات این ضایعات پوستی را می پوشیم. روی پوست ما ریخته شد با این حال، اگر بیمار با فردی که آبله مرغان نداشته و واکسینه نشده است تماس پیدا کند، ممکن است به آبله مرغان مبتلا شود. سرویس بهداشت ملی انگلیس توصیه می کند که در صورت ابتلا، از تماس نزدیک با زنان باردار که قبلا آبله مرغان نداشته اند، افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف و نوزادان زیر یک ماه خودداری شود.

آیا واکسنی برای زونا وجود دارد؟

بله، اما فقط در NHS برای افراد 70 سال و بالاتر در دسترس است. زونا می تواند برای یک نفر از هر 1000 نفر بالای 70 سال کشنده باشد. این واکسن فقط یک بار مورد نیاز است، اما برخی از افرادی که به دلایل سلامتی نمی توانند واکسن معمولی را دریافت کنند، نیاز به دو دوز دارند. دریافت واکسن زونا خطر ابتلا به زونا را کاهش می‌دهد و اگر آن را دریافت کنید، علائم شما ممکن است خفیف‌تر و بیماری شما کوتاه‌تر شود. اگر قبلاً زونا داشته‌اید، همچنان می‌توانید واکسینه شوید تا از ابتلای مجدد به آن محافظت کنید. با این حال، ممکن است مجبور شوید تا یک سال پس از بهبودی صبر کنید تا بتوانید واکسینه شوید.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا