اجتماعی

کیت ژنتیک ۳۲ جایگاهی تا دو هفته آینده رونمایی می شود

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به تلاش سازمان و مجموعه مرکز تحقیقات پزشکی قانونی در ساخت و تولید تجهیزات، گفت: کیت ژنتیک ۳۲ جایگاهی که توسط مرکز تحقیقات تولید شده است تا دو هفته آینده عرضه و رونمایی خواهد شد.

به گزارش یومیر، عباس مسجدی صبح روز چهارشنبه ششم تیر ماه در مراسم افتتاح پروژه بزرگ مرکز آموزشی،‌ تشخیصی و آزمایشگاهی پزشکی قانونی استان اصفهان که با حضور معاون اول قوه قضائیه برگزار شد، گفت: در سال‌های اخیر تجهیزات و دستگاه های زیادی توسط مرکز تحقیقات پزشکی قانونی ساخته و تولید شده که از آن جمله کیت ژنتیک ۲۸ جایگاهی است و به زودی نیز کیت ۳۲ جایگاهی مرکز تحقیقات رونمایی خواهد شد.

وی افزود: تجهیزات پزشکی قانونی از نظر دقت در بالاترین سطوح تجهیزات پزشکی قرار دارند زیرا در بسیاری موارد آزمایشات پزشکی قانونی قابل تکرار نیست و از همین رو کیت‌های ژنتیک مرکز تحقیقات موفق به اخذ گواهینامه ISO ۱۸۳۸۵ شده که ما به عنوان اولین کشور در جهان اسلام موفق به اخذ این گواهینامه بین المللی شده‌ایم.

وی ساخت دستگاه هموژنایزر و اتوسمپلر را از دیگر دستاوردهای مرکز تحقیقات پزشکی قانونی عنوان و تصریح کرد: بر اساس قولی که به رییس محترم قوه قضاییه داده ایم حتما تا چند سال آینده و با ادامه این روند در حوزه مواد و تجهیزات به خودکفایی کامل خواهیم رسید.

 مسجدی در ادامه تصریح کرد: آنچه در سند تحول قضایی و برنامه سازمان هدف گذاری شده است، دستیابی به مرجعیت علمی است که مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده و امروز در سازمان پزشکی قانونی کشور افتخار می‌کنیم که از نظر علمی و تخصص چیزی از دنیا کم نداریم.

وی افزود: هرچند با اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان در تأمین برخی مواد و تجهیزات با مشکل مواجه هستیم اما بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری با تدبر و تفکر، تحریم‌ها را به فرصت تبدیل کرده ایم و این اتفاقی است که طی چند سال اخیر به خوبی در مرکز تحقیقات شاهد آن بوده‌ایم.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور همچنین با اشاره به جایگاه نظرات کارشناسی پزشکی قانونی و بررسی حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار پرونده در سال، اظهار داشت: بر اساس اظهارات مسئولین عالی دستگاه قضا، امروزه نظرات پزشکی قانونی جزء لاینفک پرونده های قضایی است که در اجرای عدالت و صدور رأی به قاضی کمک قابل توجهی می کند.

مسجدی در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز خرسندی از راه اندازی فاز اول ساختمان جدید اداره کل پزشکی قانونی اصفهان گفت: متاسفانه اصفهان از نظر شرایط ساختمانی وضعیت چندان مناسبی ندارد و این موضوع بارها در سفرهای استانی مشاهده شده که مردم در ساختمان فیض این اداره کل در پیاده روها متتظر دریافت نوبت بودند و یا آنکه در یک اتاق، سه پزشک به مردم خدمت رسانی می کردند.

وی با تأکید بر اینکه در چنین شرایطی به هیچ وجه اخلاق حرفه ای رعایت نمی شود، گفت: در این وضعیت، هم مردم و مراجعین عزیز و هم همکاران پزشک ما در ارائه خدمت به مردم دچار مشکل می شدند و از آنجا که ذات کار پزشکی قانونی با سختی و صعوبت همراه است وجود چنین کاستی هایی نیز سختی آن را دو چندان می کند.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور ادامه داد: یکی از سیاست های اصلی قوه قضاییه و سازمان ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات است و از همین روی راه اندازی مراکز جدید را در دستور کار دارد این در حالی است که هم اکنون سه استان تهران، خراسان رضوی و اصفهان از نظر ابنیه و ساختمان شرایط نامناسب و حتی بحرانی دارند.

وی اظهار امیدواری کرد با همکاری قوه مجریه، دستگاه‌های استان و قوه قضاییه این مشکلات برطرف و شرایط برای خدمت رسانی بهتر و توأم با تکریم به مردم فراهم شود.

 مسجدی با اشاره به افتتاح فاز اول پروژه بزرگ اصفهان، افزود: این پروژه با کمک مستقیم رییس محترم قوه قضاییه و کمک های استانی امروز افتتاح شد و از روز شنبه به مردم خدمت رسانی خواهد کرد و در اینجا تأکید می کنم که افتتاحیه های پزشکی قانونی به هیچ عنوان نمایشی نیست و از همان روز افتتاح آماده ارائه خدمت به مردم است.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در بخش دیگری از سخنان خود نیز با اشاره به تلاش این سازمان برای خدمت صادقانه به مردم، گفت: بر اساس گزارش ارائه شده از سوی وزیر محترم دادگستری، سازمان پزشکی قانونی کشور از نظر میزان رضایتمندی مردمی در دستگاه قضایی رتبه دوم را دارد که بسیار مایه خرسندی است البته که این رتبه کفایت نمی‌کند و باید همچنان برای تکریم مردم تلاش کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا