اجتماعی

چند واقعیت‌ درباره ایدز که باید بدانیم

هر سال در اول دسامبر، روز جهانی ایدز برای گسترش آگاهی در مورد عفونت HIV و مسائل و توصیه های مرتبط با آن جشن گرفته می شود.

به گزارش یومیر، مراسم و کمپین های روز جهانی ایدز از سال 1988 هر ساله با هدف افزایش آگاهی و بودجه و مبارزه با تبعیض پیرامون این بیماری در کشورهای مختلف برگزار می شود.

موضوع روز جهانی ایدز امسال (2022) “برابری” در دسترسی به خدمات ضروری ایدز است.

اچ آی وی همچنان یک مشکل مهم بهداشت عمومی در جوامعی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد.

همچنین صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در گزارشی اعلام کرد: سال گذشته حدود 110 هزار نوجوان زیر 19 سال بر اثر عوامل مرتبط با ایدز جان خود را از دست دادند و علاوه بر شناسایی 310 هزار بیمار جدید، تعداد کل جوانان با ایدز ویروس HIV به 2، 7 میلیون نفر رسیده است.

یونیسف هشدار داد: تا زمانی که به عوامل نابرابری رسیدگی نشود، پایان دادن به ایدز در کودکان و جوانان رویایی دست نیافتنی خواهد بود.

در سال 1981، کارکنان بهداشتی در لس آنجلس پنج مرد جوان را معاینه و درمان کردند و اولین موارد یک بیماری جدید را گزارش کردند که در نهایت به سندرم نقص ایمنی اکتسابی یا ایدز معروف شد. از آن زمان، کارشناسان پیشرفت های شگفت انگیزی در درک خود از ایدز و علت اصلی آن، HIV – ویروس نقص ایمنی انسانی، برداشته اند. اما بسیاری از مردم هنوز تصورات نادرستی در مورد ایدز دارند که باعث سردرگمی، ترس و انگ می شود.

یکی از کارشناسان می گوید: دانستن برخی حقایق به مردم کمک می کند تا بفهمند آیا خودشان در معرض خطر ابتلا به ایدز هستند یا چگونه با بیمار مبتلا به ایدز رفتار کنند.

در ادامه به نقل از نشریه تخصصی «سلامت هر روز» به نکات جالبی درباره ایدز می پردازیم:

* یک تصور غلط در مورد این بیماری در برخی از نقاط جهان این است که فقط مردان همجنسگرا به HIV مبتلا می شوند. در ایالات متحده، مردان همجنس گرا و سایر مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند، همچنان بیشترین خطر ابتلا به HIV را دارند، اگرچه بسیاری از مردان دگرجنسگرا نیز به اچ آی وی آلوده هستند. همچنین در سال 2020، تعداد مصرف کنندگان مواد مخدر که با استفاده از سرنگ مشترک به اچ آی وی مبتلا شده اند، بیشتر بوده است.

* اچ آی وی تأثیر عمده ای بر جوامع رنگین پوست در ایالات متحده داشته است. سیاه‌پوستان آمریکایی تنها حدود 12 درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، اما 42 درصد موارد جدید HIV را در سال 2020 تشکیل می‌دهند. طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC)، نژادپرستی، انگ HIV، فقر و موانع دسترسی به سلامتی مراقبت از عوامل قوی که این تفاوت را ایجاد می کند. اسپانیایی ها و لاتین تبارها نیز به طور نامتناسبی تحت تأثیر HIV در ایالات متحده قرار دارند. این گروه 19 درصد از جمعیت ایالات متحده را تشکیل می دهند، اما 27 درصد از موارد جدید تشخیص HIV در سال 2020 را تشکیل می دهند.

* تقریباً یک چهارم افراد مبتلا به HIV در ایالات متحده زن هستند. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، فردی که باردار است و از ایدز رنج می برد، می تواند HIV را به فرزند متولد نشده خود منتقل کند. همچنین می تواند این ویروس را در هنگام زایمان و شیردهی منتقل کند.

* از سال 1981، بیش از 84 میلیون نفر در سراسر جهان به HIV آلوده شده اند و تقریباً 40 میلیون نفر بر اثر ایدز جان خود را از دست داده اند. در برخی از کشورها، HIV در اکثر نقاط وجود دارد. شیوع HIV در جمعیت برخی از کشورهای جنوب صحرای آفریقا در حال حاضر بیش از 30 درصد است. بر اساس گزارش های رسمی، حدود 1.2 میلیون نفر در ایالات متحده با HIV زندگی می کنند. با این حال، تعداد عفونت ها و تشخیص های جدید به دلیل آگاهی و تلاش های پیشگیری در حال کاهش است. این در حالی است که تعداد موارد ابتلا به این بیماری در آمریکا در میان گروه های خاصی رو به افزایش است.

* تخمین زده می شود که از هر هشت نفر مبتلا به HIV، یک نفر نمی داند که به آن مبتلا است. در طی دو تا چهار هفته اول عفونت HIV، فرد ممکن است علائمی شبیه آنفولانزا مانند خستگی، تب، سردرد، گلودرد و درد عضلات و مفاصل را تجربه کند. سایر علائم HIV ممکن است شامل غدد لنفاوی دردناک و متورم و بثورات پوستی با برجستگی های کوچک باشد. با این حال، در برخی موارد، افراد در این مرحله اولیه (حاد) عفونت هیچ علامتی را تجربه نمی کنند و ممکن است بدون اینکه متوجه شوند ویروس را پخش کنند. تنها راه برای اطمینان از ابتلای فرد به ایدز یا نبودن آن، انجام آزمایش است.

* افسانه ها هنوز در مورد نحوه انتقال HIV فراوان است. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، افراد نمی توانند از طریق نیش یا نیش حشرات، لمس دست ها یا استفاده از توالت یا ظروف مشترک به HIV مبتلا شوند. اچ آی وی همچنین از طریق تماس با عرق یا اشک فرد مبتلا منتقل نمی شود.

* از آنجایی که HIV از طریق مایعات بدن منتقل می شود، اکیداً توصیه می شود که از به اشتراک گذاشتن تجهیزات پزشکی خود مانند سوزن و سرنگ خودداری کنید.

فرآیند کنترل HIV/AIDS معمولاً شامل استفاده از داروهای ضد رتروویروسی برای کنترل عفونت است. مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده و برخی مؤسسات دیگر استفاده از داروهای ضد رتروویروسی را برای همه بیماران مبتلا به ایدز توصیه می کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا