اجتماعی

چطور می‌توان از ظاهر شدن رگ‌های واریسی جلوگیری کرد؟

تغییرات ناخوشایند در رگ های خونی در پاها برای بسیاری از افراد مشکل است. اگرچه به نظر می رسد که زمینه ابتلا به این مشکل ارثی است، اما اقداماتی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از واریس انجام دهید.

به گزارش یومیر، نمی توان به طور کامل از رگ های واریسی و واریس جلوگیری کرد، اما می توان بروز آنها را به تاخیر انداخت و شدت آنها را کاهش داد. در بیشتر موارد، رگ‌های واریسی و رگ‌های عنکبوتی به دلیل ضعف مادرزادی بافت همبند ایجاد می‌شوند. این باعث می شود که دیواره های سیاهرگ به مرور زمان فرسوده شوند.

پاها به ویژه تحت تأثیر قرار می گیرند. زیرا خون باید برخلاف نیروی جاذبه به قلب پمپاژ شود. پیشگیری از این عارضه مهم است زیرا واریس در مراحل پیشرفته می تواند منجر به عوارض مختلفی از درد موضعی و تورم پاها تا لخته شدن خون یا زخم های خطرناک شود.

مطالعات نشان داده است که در حدود نیمی از بیماران مبتلا به اختلالات وریدی، چند نفر از اعضای خانواده تحت تاثیر قرار می گیرند. علاوه بر استعداد ژنتیکی، عوامل خطر دیگری نیز وجود دارد:

در دوران بارداری احتمال واریس و رگ های عنکبوتی افزایش می یابد.

خطر احتقان یا تجمع خون در وریدهای پا نیز در افرادی که بیشتر به صورت ایستاده یا نشسته کار می کنند افزایش می یابد.

در افراد چاق، وزن بالا فشار زیادی به رگ های خونی وارد می کند. در دراز مدت، این فرآیند می تواند منجر به واریس و سیاهرگ های عنکبوتی شود. علاوه بر این، بافت همبند با افزایش سن شل می شود. بنابراین افراد مسن بیشتر از جوانان از نارسایی وریدی رنج می برند.

اگر می‌خواهید از واریس و رگ‌های عنکبوتی پیشگیری کنید، یک اقدام مهم‌تر است: حرکت.

– بهتر است به طور منظم ورزش کنید. زیرا این کار باعث تقویت بافت همبند می شود. آهسته دویدن یا پیاده روی و همچنین ورزش های دیگری که نیاز به دویدن زیاد دارند، بسیار موثر هستند.

– در صورت امکان از ایستادن و نشستن طولانی مدت خودداری کنید. همچنین به استفاده از پله به جای آسانسور و پله برقی عادت کنید. رفتن از پله ها می تواند به جلوگیری از واریس کمک کند.

– اگر در محل کار مجبورید زیاد بایستید یا بنشینید، برخی تمرینات ساده ژیمناستیک نیز می تواند از سلامت رگ های شما محافظت کند.

– اگر می خواهید از واریس و رگ های عنکبوتی پیشگیری کنید، بهتر است کفش های تخت بپوشید. راه رفتن با پای برهنه روی زمین نرم نیز ورزش خوبی است.

– پیروی از یک رژیم غذایی سالم مبتنی بر کربوهیدرات های پیچیده، پروتئین کافی و چربی های سالم بسیار مهم است. از غذاهای حاوی نمک خودداری کنید و از غذاهای حاوی فیبر و پتاسیم استفاده کنید.

– نوشیدن آب کافی در طول روز؛ زیرا به گردش خون سالم کمک می کند.

به گزارش مدیکال نیوز امروز، شما می توانید واریس را به تعویق بیندازید، اما نمی توانید به طور کامل از آن جلوگیری کنید. به همین دلیل است که در اولین بار که دچار واریس می شوید، مراجعه به متخصص بسیار مهم است. با درمان زودهنگام، مشکل معمولا به سرعت برطرف می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا