عمومی

چاره‌اندیشی برای حل ریشه‌ای اعتراضات

چالش های عمده کشور از جمله تورم، بیکاری، عدم توسعه کشور، خشکسالی، مشکلات معیشتی، تخریب شدید محیط زیست و غیره، اقشار مختلف مردم را هر از چند گاهی به اعتراض واداشته است. بازنشستگان، مربیان و دانش آموزان. وقوع چنین حوادثی باعث شده است که وضعیت ایران در یک دور باطل قرار گیرد. به طوری که هر اقدامی از سوی دولتمردان نه تنها از مشکلات و مشکلات مردم نمی کاهد، بلکه وضعیت کشور را بدتر می کند. به عنوان مثال افزایش دستمزد باعث افزایش نقدینگی می شود. افزایش نقدینگی باعث افزایش تورم و تورم باعث افزایش نارضایتی می شود. یا اینکه وجود گشت ارشاد باعث ناراحتی تعداد زیادی بخصوص خانم ها می شود. رفتار برخی از ماموران انتظامی و امنیتی در گشت ارشاد باعث اتفاقات ناخواسته ای از جمله مرگ مهسا امینی می شود. مرگ مهسا باعث اعتراض در کشور شد. برای مقابله با اعتراضات، دولت مجبور می شود شبکه های اجتماعی را مسدود کند و پلیس با معترضان برخورد کرده و تعدادی از آنها را دستگیر می کند. این رفتار به نوبه خود باعث افزایش نارضایتی مردم از دولت می شود. بنابراین، این چرخه معیوب ادامه دارد.

اکنون برای نجات کشور از این دور باطل و تغییر شرایط جامعه به گونه ای که اقدامات دولت رضایت مردم را افزایش دهد و کشور خود را از عقب ماندگی نجات دهد و ایران به سمت توسعه حرکت کند چه باید کرد. . کسانی که با درس سیستم های دینامیکی آشنا هستند می دانند که در چنین شرایطی باید اقدامات احتیاطی انجام شود تا سیستم وارد چرخه یا چرخه منفی مطلوب شود. به این معنا که هر اقدامی از سوی دولت موجب افزایش رضایتمندی مردم و در نتیجه کاهش مشکلات و مسائل کشور خواهد شد. بنابراین برای برون رفت از وضعیت فعلی توجه به نکات زیر ضروری است.

1- جدی گرفتن تمام مشکلات و معضلاتی که باعث اعتراض می شود. مانند رفتار مقامات عمومی به ویژه سازمان های امنیتی، انتظامی و اداری با مردم تا هیچ بهانه ای برای اعتراض ایجاد نشود.

2- مسئولان کمتر حرف می زنند و حرف اکثریت مردم و نخبگان را می شنوند و نظرات صاحب نظران حوزه های مختلف را می شنوند.

3- تعیین اینکه نهادهای مختلف حاکم چه کارهایی را انجام ندهند و چه اقداماتی را انجام ندهند.

4- بررسی نتایج اجرای برخی قوانین و مقررات و همچنین ارزیابی عملکرد برخی سازمان ها مانند گشت ارشاد و ستاد امر به معروف و نهی از منکر، لذا در صورت مضر بودن حضور آنان نسبت به عدم حضور، سریعاً تعطیل شوند. . در شرایط فعلی مشاهده می شود که عملکرد گشت ارشاد باعث افزایش حجاب در کشور شده است.

5- اولویت بندی اقداماتی که موجب رضایت اکثریت مردم می شود مانند کاهش تعداد زندانیان، تسهیل امور اداری، رفع انسداد اینترنت و شبکه های مجازی، توسعه استفاده از فضای مجازی و رفع محدودیت شخصیت های علمی و فرهنگی، سیاسی. ، هنری، ورزشی و اجتماعی در کشور.

6- حیثیت و حیثیت زن را رعایت کنید و به آنها بیشتر از مردان احترام بگذارید و در کار زنان و دختران دخالت نکنید و آنها را به هیچ وجه بازداشت نکنید.

7- حذف زندانیان سیاسی از آمار زندانیان کشور

8- برخورد دوستانه با معترضان و استفاده از روش قرآنی مهربانی با یکدیگر و درگیر نشدن با مردم.

9- استقبال از نقد و دیدگاه اندیشمندان، دانشگاهیان، حوزویان، احزاب، انجمن ها و تشکل های مردم نهاد.

10- بالا نبردن توقعات مردم با دادن وعده های غیرعملی

11- دروغ نگفتن در شرح وقایع رخ داده

12- تحلیل غیر واقعی را بیان نمی کند

13- اولویت بندی توسعه اقتصادی عملی کشور با تکیه بر اقتصاد دانش بنیان و تدوین الگوی توسعه ایران با استفاده از نخبگان این حوزه.

14- مطالعه و به روز رسانی درک اصول دینی و شعائر متولیان، تصمیم گیران و قانونگذاران.

در نهایت، همه دست اندرکاران حکومت و رهبران باید توجه داشته باشند که اولین ویژگی رهبر در نظام اسلامی داشتن صاعصدر در برخورد با مردم، کاظمین الغیض در برخورد با مخالفان و عفین است. -ناس در برخورد با جامعه. هنگامی که حضرت موسی به پیامبری برگزیده شد، فرمود: رب عشرح لی صدری و یسرلی امری، و خداوند نیز به رسولش محمد مصطفی صلی الله علیه و آله فرمود: المنشره لک صدرک.

حافظ نیز بر اساس برداشت خود از مبانی اسلامی می گوید:

آسایش دو گیتی تفسیر این دو نامه با دوستان ماروت و دشمنان مدارا است.

311311

دکمه بازگشت به بالا