اجتماعی

“واسکولیت” چیست و چه افرادی در معرض ابتلا هستند؟

به گفته مرکز تخصصی “Mayo Clinic” در آمریکا، “واسکولیت” (ورم رگ های خونی) یک اختلال خودایمنی نادر در جهان است و در فردی که از آن رنج می برد، رگ های خونی ملتهب شده و باعث ضخیم شدن رگ های خونی می شود. .

به گزارش یومیر، این وضعیت در نهایت می تواند جریان طبیعی خون را متوقف کند و به اندام ها آسیب برساند.

اکثر انواع واسکولیت نادر هستند و این بیماری می تواند یک یا چند اندام را تحت تاثیر قرار دهد.

بر اساس گزارش این مرکز تخصصی، برخی از علائم این بیماری شامل سردرد، کاهش وزن، خستگی، تب و بدن دردهای عمومی است.

جدای از علائم عمومی تر واسکولیت، برخی از علائم خاص تر ممکن است شامل زنگ زدن در یک گوش و درد معده بعد از غذا خوردن باشد.

برخی از افراد مبتلا به این اختلال نیز از دست دادن موقت بینایی و بی حسی یا ضعف در بازوها یا پاها را تجربه می کنند.

علت واسکولیت چیست و چه افرادی در معرض خطر هستند؟

به گفته کلینیک مایو، علل این اختلال خود ایمنی به طور کامل شناخته نشده است، اما ممکن است به ژنتیک افراد و سابقه پزشکی آنها مربوط باشد.

همچنین می تواند ناشی از حمله اشتباه سیستم ایمنی به سلول های رگ های خونی باشد که می تواند ناشی از بیماری هایی مانند هپاتیت B و C یا سرطان خون باشد.

در حالی که هر کسی می تواند علائم واسکولیت را داشته باشد، عواملی که می توانند خطر ابتلا به بیماری های مختلف را افزایش دهند عبارتند از سن، سابقه خانوادگی و سابقه بیماری های ایمنی مانند لوپوس.

به گفته این مرکز، داروها نیز می توانند یک عامل خطر باشند، هیدرالازین، آلوپورینول، مینوسیکلین و پروپیل تیوراسیل می توانند باعث واسکولیت شوند.

به گفته ایندیپندنت، درمان ها عمدتاً بر کنترل التهاب در رگ های خونی و جستجوی هر بیماری زمینه ای که ممکن است باعث واسکولیت شود متمرکز است.

به طور خاص، یکی از داروهای رایجی که برای کنترل التهاب ناشی از واسکولیت استفاده می شود، کورتیکواستروئیدی به نام پردنیزون است. اگرچه انواع دیگری از داروها وجود دارد، اما داروهایی که افراد مصرف می کنند به شدت واسکولیت آنها بستگی دارد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا