اجتماعی

هوش مصنوعی در خدمت فناوری صلح آمیز هسته‌ای

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا به نقل از آژانس بین المللی انرژی اتمی، هوش مصنوعی در دهه اخیر به سرعت توسعه یافته و پیچیده تر شده و توانایی حل مسائل پیچیده تری را پیدا کرده است. هوش مصنوعی در بخش های مختلفی از جمله تولید، حمل و نقل، مالی، آموزش و مراقبت های بهداشتی استفاده می شود.

هوش مصنوعی ظرفیت پیشرفت و توسعه کاربردهای هسته ای، علم و فناوری را دارد. بهره برداری از قابلیت های آن در عرصه صلح آمیز هسته ای به حل برخی از مبرم ترین مشکلات امروزی، از امنیت غذایی گرفته تا تغییرات آب و هوایی کمک می کند.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، حوزه‌هایی که هوش مصنوعی به استفاده صلح‌آمیز از فناوری هسته‌ای کمک می‌کند به شرح زیر است:

1. سلامت انسان

هوش مصنوعی به مبارزه با بیماری ها کمک می کند و در حال حاضر برای کمک به تشخیص و درمان سرطان با بهبود تفسیر تصویر و کانتورینگ دقیق حجم تومور استفاده می شود.

این فناوری برنامه‌های درمانی دقیق‌تر و پرتودرمانی تطبیقی ​​(فرآیندی که با ویژگی‌های آناتومیکی هر بیمار تنظیم می‌شود) را امکان‌پذیر می‌سازد.

هوش مصنوعی در خدمت فناوری صلح آمیز هسته ای است و به حل مشکلات کمک می کند

هوش مصنوعی همچنین نقش مهمی در ابتکار بیماری‌های زئونوز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (ZODIAC) ایفا خواهد کرد تا به کارشناسان کمک کند تا تأثیر بیماری‌های مشترک بین انسان و دام را بر سلامت انسان و گسترش چنین بیماری‌هایی درک کنند. آینده را پیش بینی، ارزیابی و کنترل کنید.

2. غذا و کشاورزی

ابزارهای هوش مصنوعی همراه با فناوری‌های هسته‌ای به پایداری و انعطاف‌پذیری بیشتر سیستم‌های غذایی در برابر تغییرات اقلیمی و همچنین رفع ناامنی غذایی کمک می‌کنند.

هوش مصنوعی در خدمت فناوری صلح آمیز هسته ای است و به حل مشکلات کمک می کند

کارشناسان از هوش مصنوعی برای پردازش و تجزیه و تحلیل داده ها برای افزایش عملکرد محصول، تخمین رطوبت خاک، اصلاح خاک آلوده به رادیواکتیو، شناسایی و پیش بینی تقلب در مواد غذایی و بهبود آبیاری استفاده می کنند.

3. آب و محیط زیست

روش های ایزوتوپی به متخصصان اجازه می دهد تا چگونگی حرکت آب در مراحل مختلف چرخه هیدرولوژیکی و تغییرات آب و هوایی در این چرخه را مطالعه و پیگیری کنند.

هوش مصنوعی در خدمت فناوری صلح آمیز هسته ای است و به حل مشکلات کمک می کند

کارشناسان اکنون از رویکردهای مبتنی بر هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل سریع مقادیر زیادی از داده‌های ایزوتوپ مرتبط با آب که در مخازن جهانی (مانند شبکه جهانی ایزوتوپ) نگهداری می‌شوند، توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان جهانی هواشناسی استفاده می‌کنند. .

تجزیه و تحلیل داده های موثر و کارآمد که توسط هوش مصنوعی تسهیل می شود، به دانشمندان کمک می کند تا تغییرات آب و هوایی و تأثیر آن بر دسترسی به آب در سراسر جهان را درک کنند.

4. تحقیقات علمی هسته ای و همجوشی هسته ای

هوش مصنوعی نقش مهمی در علم هسته ای دارد. هوش مصنوعی به تجزیه و تحلیل داده‌ها، مدل‌سازی نظری و طراحی آزمایش کمک می‌کند و تحقیقات پایه را تسریع می‌بخشد، از جمله در جمع‌آوری و ارزیابی داده‌های هسته‌ای و اتمی، و ارتقای نوآوری‌های فناوری.

هوش مصنوعی در خدمت فناوری صلح آمیز هسته ای است و به حل مشکلات کمک می کند

یکی از حوزه های خاصی که از هوش مصنوعی استفاده می کند و از آن بهره می برد، تحقیقات همجوشی هسته ای است. هوش مصنوعی با توانایی حل مسائل بزرگ و پیچیده می تواند از طریق مدل سازی و شبیه سازی به آزمایش ها و اکتشافات علمی کمک کند.

5. انرژی اتمی

انرژی هسته ای یک منبع انرژی قابل اعتماد و کم کربن است و می تواند به طور قابل توجهی از هوش مصنوعی بهره مند شود. با ترکیب شبیه‌سازی‌های دیجیتالی نیروگاه‌های هسته‌ای واقعی با سیستم‌های هوش مصنوعی، این صنعت می‌تواند رویه‌های پیچیده را بهینه کند و طراحی، عملکرد و ایمنی راکتور را بهبود بخشد.

این بهینه سازی باعث افزایش راندمان عملیاتی و کاهش هزینه های نگهداری می شود.

هوش مصنوعی در خدمت فناوری صلح آمیز هسته ای است و به حل مشکلات کمک می کند

یادگیری ماشینی، فرآیندی که در آن هوش مصنوعی با تجزیه و تحلیل حجم زیادی از داده ها آموزش می بیند، به خودکارسازی وظایف کمک می کند و در نتیجه قابلیت اطمینان را افزایش می دهد و از خطاها جلوگیری می کند. علاوه بر این، هوش مصنوعی دارای قابلیت های تحلیلی و پیش بینی قابل توجهی برای کمک به نظارت بر فرآیندهای نیروگاه و تشخیص ناهنجاری ها است.

6. ایمنی هسته ای و حفاظت در برابر تشعشع

از آنجایی که کشورهای بیشتری از فناوری هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آمیز استفاده می‌کنند و برنامه‌های انرژی هسته‌ای را اجرا می‌کنند، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کار خود برای تضمین حفاظت از مردم و محیط زیست در برابر اثرات بالقوه مضر تشعشعات یونیزان ادامه می‌دهد.

هوش مصنوعی در خدمت فناوری صلح آمیز هسته ای است و به حل مشکلات کمک می کند

هوش مصنوعی می تواند از طرق مختلف به ایمنی و امنیت هسته ای کمک کند. بهبود تشخیص و شناسایی مواد هسته ای و سایر مواد رادیواکتیو با استفاده از آن در فرآیند پردازش داده های سیستم های تشخیص تشعشع امکان پذیر است.

همچنین می توان از آن برای تجزیه و تحلیل داده های سیستم های حفاظت فیزیکی برای بهبود تشخیص نفوذ استفاده کرد. علاوه بر این، هوش مصنوعی می تواند به شناسایی ناهنجاری هایی که نشان دهنده حمله سایبری به تاسیسات هسته ای است کمک کند.

علاوه بر این، استفاده از هوش مصنوعی در نرم‌افزارهای مرتبط با استانداردهای ایمنی به محافظت از میلیون‌ها نفری که در پزشکی، ساخت‌وساز، معدن، کشتیرانی، کشاورزی و صنعت انرژی هسته‌ای کار می‌کنند، کمک خواهد کرد.

7. اقدامات امنیتی

پادمان‌ها اقدامات تأیید فنی هستند که از طریق آنها آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تضمین‌های معتبری را ارائه می‌کند که کشورها به تعهدات قانونی خود برای استفاده از مواد هسته‌ای فقط برای مقاصد صلح‌آمیز عمل می‌کنند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مواد هسته‌ای اعلام‌شده دولت‌ها و فعالیت‌های مرتبط با هسته‌ای را ارزیابی می‌کند و به دنبال کنترل موارد اعلام‌نشده از طریق اقداماتی مانند بازرسی از تأسیسات و سایت‌های هسته‌ای است.

هوش مصنوعی در خدمت فناوری صلح آمیز هسته ای است و به حل مشکلات کمک می کند

پادمان‌ها بر مقادیر زیادی از داده‌های به‌دست‌آمده از روش‌های مختلف، مانند تصاویر ماهواره‌ای، نمونه‌های محیطی، طیف‌سنجی اشعه گاما و نظارت تصویری متکی هستند.

به گفته آژانس بین المللی انرژی اتمی، هوش مصنوعی می تواند با تجزیه و تحلیل این داده ها به بازرسان هسته ای کمک کند و از تحلیلگران محافظت کند.

در پایان این گزارش آمده است: آژانس بین المللی انرژی اتمی بستری را برای کارشناسان میان رشته ای فراهم می کند تا درباره استفاده از هوش مصنوعی در کاربردهای هسته ای، علم و فناوری بحث کنند و متعهد به اشتراک گذاری این دانش است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا