فرهنگ و هنر

هفته دفاع مقدس تجلی اقتدار ملت ماست

یومیر/مرکزی جانشین فرماندهی سپاه روح‌الله استان مرکزی گفت: هفته دفاع مقدس تجلی اقتدار ملت ماست.

سردار سرتیپ پاسدار محمدرضا عسگری، شامگاه چهارشنبه ۲۹ شهریور، همزمان با آغاز ویژه‌برنامه‌های گرامیداشت هفته دفاع مقدس شهرستان محلات که در مرکز آموزشی شهید محلاتی برگزار شد، با بیان این نکته که تلاش تمام شهدا برای برافراشته نگهداشتن پرچم امام حسین(ع) بود، اظهار کرد: هفته دفاع مقدس بسیار ارزشمند بوده و تجلی اقتدار ملت ماست. این هفته بیانگر تبلورِ رشادت و سلحشوری مردم و تقابل دنیای اسلام با دنیای کفر است. تمام مردم در ثبت این افتخار بزرگ در کارنامه انقلاب سهیم بوده‌اند.

وی ادامه داد: تمامی ابرقدرت ها با امکانات، تجهیزات و نیات پلید خود در کنار یکدیگر قرار گرفتند تا از شکل‌گیری این انقلاب جلوگیری کنند. آنها جنگ را بر ما تحمیل کردند تا تمام هستی ما را به یغما ببرند. برای بیان ارزش و جایگاه دفاع مقدس باید به همان روزها و شرایط موجود بازگردیم تا اهداف دشمن از تقابل با ما نیز مشخص شود. آنها در ابتدا تلاش کردند تا با نفوذ در انقلاب آن را منحرف کنند.

وی افزود: از آنجا که دشمنان به نتیجه دلخواه نرسیدند، به سمت ترور و تخریب رفته و با تحریک قومیت‌ها تلاش کردند تا جمهوری اسلامی و ایران را تجزیه کنند. وقتی که از روش‌های مختلف به نتیجه نرسیدند، از طریق تحریک و تطمیع صدام که از حاکمان جاه طلب منطقه بود، وی را به گونه‌ای فریب دادند که رویای فتح چند روزه تهران در ذهن وی ایجاد شد.

عسگری گفت: اگرچه جنگ، آسیب‌هایی از قبیل کشتار و تخریب دارد اما تدبیر امام(ره) جنگ را به فرصت تبدیل کرد. اگر به عملیات‌های ما نگاه کنید، تمامی گام‌های رزمندگان برای رضای خدا است و دفاع مقدس ما تبدیل به دانشگاهی شده بود که جوانان بی‌تجربه در آن حضور پیدا کرده و به فرماندهانی با تجربه تبدیل می‌شدند.

وی اظهار کرد: اگرچه کشورهای مختلف از نظر اعتقادی و بسیاری از مسائل با یکدیگر متفاوت هستند اما از آنجا که دیدگاه‌ها و موضع‌گیری‌های امام خمینی(ع) مواضع آنها را به خطر می‌انداخت، پس از مشاهده همت و توان مردم، جنگ را به ما تحمیل کردند. جنگ تحمیلی ما تنها جنگ با یک کشور نبود بلکه جنگ اعتقادی، معنویت و دین ما بود.

وی با بیان اینکه تحریم‌ها بهانه‌ای برای شکست و به زانو درآوردن مردم ایران بود، گفت: ارزشمند بودن دفاع مقدس از آن جهت است که ما با دستان خالی به مبارزه با دشمن پرداختیم. توانمندی ما در عرصه‌های مختلف در میان کشورها و برافراشته نگه داشته شدن پرچم امام حسین(ع) در این کشورها، نشان از به بار نشستن خون شهدا است.

وی افزود: حاکمیت اسلام و دین در جامعه خواسته شهدا بود که در کشورهای مختلف در حال شکل‌گیری است. مردم و جوانان ما راه صد ساله را یک شبه طی کردند و از امام خمینی(ع) مدال افتخار را دریافت کردند.

جانشین فرماندهی سپاه روح‌الله استان مرکزی گفت: اگرچه مردم ما پیامبر(ص) و امامان معصوم را ندیدند اما به ندای کسی که زاده پیغمبر بوده و دغدغه دین را داشت، لبیک گفتند. جنگیدن مردم با دستان خالی و در شرایطی که در تحریم به سر می‌بردیم موجب شد تا تمامیت ارضی و انقلاب خود را حفظ کنیم. دشمن تلاش کرد تا این تمامیت ارضی را خدشه‌دار کرده و مناطق نفت خیز از جمله خوزستان را جدا کند تا چیزی از دین ما باقی نماند.

وی اظهار کرد: ابتکاراتی که در این جنگ به خرج داده شد، امروزه در دانشگاه‌های مختلف دنیا در حال تدریس است و کسی باور نمی‌کند که ما در زیر بمباران دشمن روی اروند پل تاسیس کردیم. عبور از اروند یک معجزه تلقی می‌شود و این ابداعات ثمره اخلاص رزمندگان ما بود که به آنها برکت می‌داد.

وی ادامه داد: امروزه دشمنان با استفاده از فضای مجازی با بکارگیری دروغ، ترفند و شبهه‌افکنی و غبارآلود کردن فضا، در خانه‌های ما نفوذ پیدا کرده و در حال عضوگیری از فرزندان ما بوده و به دنبال جدا کردن فرزندان ما از ارزش‌ها هستند. در آموزش و تربیت نیز باید به سبک دفاع مقدس اقدام کنیم.

وی افزود: اگرچه خدمتگزاران ما در عرصه‌های تربیتی به خوبی عمل می‌کنند اما ادامه روند گذشته با توجه به هجمه‌های امروزی، جوابگو نخواهد بود و نیازمند برنامه‌ریزی دقیق‌تر و بیشتر است‌. اتفاقاتی را که در سال گذشته برای ما رقم زدند، نشان از استیصال آنها داشت.

عسگری گفت: یک روز ما در مقابل دریافت سیم خاردار تحریم بودیم اما امروزه برای فروش پهپاد به کشور ابرقدرت روسیه در تحریم هستیم. به برکت خون شهدا، پهپادهای ما تعیین کننده بوده و به قدرت بازدارندگی رسیده‌ایم. این‌ها به دنبال جدا کردن جوانان از مجموعه انقلاب و قرار دادن آنها در مقابل انقلاب هستند. باید برای راهنمایی جوانان بیشتر تلاش کرده، ارزش‌های جامعه و رشادت رزمندگان در دفاع مقدس را بیشتر و بهتر بیان کنیم.

وی اظهار کرد: باید قدر دین، اقتدار و ارزش‌های خود را بدانیم و توجه بیشتری به آن از سوی خانواده‌ها شود. معلمان باید تلاش کنند تا اجازه ندهند شبهه‌ای در ذهن دانش‌آموزان بماند و برطرف کردن شبهات باید در اولویت کاری آنان قرار گیرد. امروزه دین دغدغه تمامی بزرگان و مقام معظم رهبری است.

وی ادامه داد: کسی که از دین، انقلاب و حاکمیت دین بر جامعه دفاع کند، از همان ثواب حضور در دفاع مقدس بهره خواهد برد زیرا در دفاع مقدس تنها جان شخص در معرض خطر بود و خانواده وی در امنیت به سر می‌بردند اما در اغتشاشات سال گذشته، علاوه بر مدافعان از نظام، خانواده آنان نیز در معرض تهدید قرار داشتند. به برکت تلاش‌های سپاه پاسداران و نیروهای امنیتی شرایط بسیار خوبی در کشور حاکم است.

وی افزود: بازگشت عربستان از مسیر آمریکا و حرکت در مسیر تعامل با جمهوری اسلامی از دستاوردهای ایستادگی جبهه مقاومت است. پیروزی‌های انصارالله یمن و پیروزی‌های رزمندگان در سوریه نشان از پیروزی جبهه مقاومت و اقتدار جمهوری اسلامی دارد. باید قدردان این موفقیت بوده و اجازه عضوگیری از جوانان خود را به آنان ندهیم.

وی تصریح کرد: امام خمینی(ره) دغدغه حضرت زهرا(س) مبنی بر به خطر افتادن حاکمیت دین را برطرف کرد. باید تلاش کنیم تا حاکمیت جامعه اسلامی محکم و استوار بوده و جریان داشته باشد. کاستی‌هایی وجود دارد که باید با برنامه‌ریزی برای برطرف کردن آنها تلاش کنیم، همگی باید با جدیت بیشتری در میدان ورود پیدا کنیم. امیدوارم همه ما در این مسیر نقش آفرین بوده و در زمره کسانی باشیم که دغدغه‌مند کشور و جامعه اسلامی هستیم.

به گزارش یومیر، همزمان با فرارسیدن چهل و سومین سالگرد هفته دفاع مقدس، سومین نمایشگاه “عطر لاله” در مرکز آموزشی شهید محلاتی سپاه محلات واقع در روستای ارقده آغاز به کار کرد. در این نمایشگاه به صورت روزانه‌ مجموعه‌ای از توانمندی‌های نظامی، ادوات سنگین، پهپادی و الکترونیک، زرهی و توپخانه، بازسازی بخشی از خاکریزها و سنگرهای روح‌افزا و خاطره‌انگیز جبهه‌ جنوب با عبور از آبراه و پل‌های خیبری و یادبود شهدای عملیات کربلای ۴ و ۵ به نمایش درمی‌آید.

برپایی غرفه‌های مردم‌یاری شامل اقتصاد مقاومتی و اشتغال‌زایی، ویزیت رایگان، خدمات جذب بسیج، رسیدگی به امور رزمندگان، بسیجیان و کارت ایثار، ایستگاه‌های مشاوره، نمایش توان فرهنگی و جهادی پایگاه‌های برتر بسیج شهرستان، معرفی چهره‌های برتر ایثار و شهادت، معرفی شهید شاخص، ارائه کمک هزینه مشهد مقدس و موکب‌های صلواتی نیز بخشی دیگری از برنامه‌های جانبی این نمایشگاه است.

همچنین نمایش رزمی فرهنگی “حماسه مردان آفتاب ۵” توسط گروه ستارگان زمینی نیز در این نمایشگاه اجرا خواهد شد. برنامه‌های نمایشگاه هر روزه از ساعت ۱۸ آغاز می‌شود.

در ادامه این مراسم، سرود “سلام فرمانده” با حضور ابوذر روحی، خالق این اثر به صورت زنده توسط حاضرین اجرا شد.

هفته دفاع مقدس تجلی اقتدار ملت ماست

انتهای پیام

کارگروه خبری فرهنگ و هنر

معنا و زیبایی را به یکجا می‌برم و با قلمی شیرین، نثر و شعر را به هم می‌آمیزم.
دکمه بازگشت به بالا