حوادث

هشدار «قرمز» استقرار توده هوای گرم روی خوزستان

آفتاب‌‌نیوز :

هشدار سطح قرمز شماره ۳ امروز (۱۸ تیرماه) اداره‌کل هواشناسی خوزستان، در توصیف شرایط جوی مورد انتظار، استقرار توده هوای گرم و افزایش دما پیش‌بینی شده است.

زمان شروع پدیده، از اواسط روز چهارشنبه ۲۰ تیرماه تا روز جمعه ۲۲ تیرماه خواهد بود.

نوع مخاطره این سامانه، افزایش دما و وقوع دما‌های ۴۹ و ۵۰ درجه سانتیگراد و بالاتر در اغلب مناطق استان خوزستان به جز مناطق مرتفع شمالی و شمال شرقی پیش‌بینی می‌شود.

این پدیده در روز چهارشنبه موجب وقوع دما‌های ۴۹ و ۵۰ درجه سانتیگراد و بالاتر و در روز‌های پنجشنبه و جمعه موجب وقوع دما‌های ۵۰ و ۵۱ درجه سانتیگراد و بالاتر خواهد شد.

منطقه اثر این پدیده اغلب مناطق استان خوزستان به جز مناطق مرتفع شمالی و شمال شرقی است.

گرمازدگی، افزایش مصرف حامل‌های انرژی، احتمال آتش‌سوزی در مراتع و مزارع و احتمال خسارت ناشی از تنش دمایی در کشاورزی و دامداری نیز از آثار این مخاطره هستند. در این راستا صرفه‌جویی در مصرف آب و برق به ویژه در ساعات اوج مصرف، اجتناب از تردد‌های غیر ضروری در حوالی ظهر تا اوایل غروب برای جلوگیری از گرمازدگی، آبیاری مزارع در اوایل صبح یا اوایل شب، پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید در ساعات گرم روز، استفاده از وسایلی مانند عینک آفتابی، کلاه و … در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید، خودداری از رها کردن زباله‌های براق در طبیعت و اطمینان خاموش کردن آتش پیش از ترک محل در صورت روشن کردن آتش، توصیه شده است.

دکمه بازگشت به بالا