اقتصادیعمومیکسب و کار ایرانی

نکاتی برای جلوگیری از شکل‌گیری لکه‌های دائمی بر روی فرش

لکه آبرنگ روی فرش

اسپری لکه بر فرش و مبلمان بیز: برای تمیز کردن لکه آبرنگ از روی فرش با چالش های زیادی مواجه خواهید شد. یکی از این چالش ها ماندگاری اثر لکه پس از پاک کردن و یا حتی شستن فرش خواهد بود. یا اینکه هنگام تمیز کردن فرش اثر لکه گسترش پیدا کند و قسمت های بیشتری از فرش شما کثیف شود.

اگر روش اصولی و صحیح پاک کردن لکه های مختلف از روی فرش را ندانید، برای پا کردن لکه های مختلف از روی فرش خود دچار مشکل خواهید شد. فرشی که در اتاق پذیرایی خود پهن کردید یا شما هر لحظه ممکن است کثیف شود. پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا آموزش اصولی و صحیح پاک کردن لکه آبرنگ از روی فرش را با روش های خانگی به شما آموزش دهیم.

اگر فرش دستباف دارید با توجه به قیمت فرش های دستباف پیشنهاد میکنیم برای تمیز کردن فرش خود از قالیشویی های معتبر کمک بگیرید.

 تمیز کردن لکه آبرنگ از روی فرش در منزل

قیمت موتور شوی خودرو نانوسان: اگر کودک شما هنگام بازی کردن بجای بوم نقاشی، فرشتان را رنگ کرد یا آبرنگ روی فرش شما ریخت نگران نباشید. با انجام اقدامات زیر قادر به تمیز کردن اثر لکه آبرنگ از روی فرش خود خواهید بود:

  • ابتدا سعی کنید با یک قاشق آبرنگ را از روی فرش جمع کنید.
  • با قرار دادن دستمال کاغذی روی لکه و کمی فشار دادن سعی کنید مقدار بیشتری از آب رنگ را از روی فرش تمیز کنید.
  • با استفاده از مواد شوینده و محول های خانگی شستشوی فرش لکه را به آرامی پاک کنید.
  • سپس با قرار دادن یک تشت زیر محل لکه فرش را آبکشی کنید.
  • پس از آب کشی با قرار دادن فرش روبروی باد پنکه یا آفتاب خشک کنید.

پاک کننده سطوح سالید مجیک: شما میتوانید از مواد شوینده مختلف یا محلول های خانگی استفاده کنید. بدین جهت بهترین مواد شوینده و محلول های خانگی را به شما معرفی خواهیم کرد.

مواد شوینده و محلول های خانگی برای شستشوی فرش

شامپو فرش یکی از بهترین مواد شوینده برای تمیز کردن و ازبین بردن لکه های مختلف از روی سطح فرش است. با استفاده از شامپو فرش و تکه ابر میتوانید فرش خود را به آسانی تمیز کنید. اما گاهی اوقات شامپو فرش در دسترس شما نخواهد بود و لکه آبرنگ اگر روی فرش برای مدت کوتاهی بماند و خشک شود تمیز کردن آن سخت خواهد بود! پس چاره کار استفاده از محلول های خانگی برای تمیز کردن لکه آبرنگ از روی فرش است.

مایع ظرفشویی + آب گرم: یکی از سریع ترین محلول هایی که در منزل خود میتوانید درست کنید، مخلوط کردن مایع ظرفشویی با آب نسبتا گرم است. درون ظرفی مقداری مایع ظرفشویی بریزید و سپس آب به آن اصافه کنید و با پارخه نخی خشک و تمیز لکه آب رنگ را از روی فرش پاک کنید.

سرکه سفید + آب: با مخلوط کردن سرکه سفید و مقداری آب میتوانید یک محلول شستشوی خانگی قوی داشته باشید و با استفاده از آن لکه های مختلف آبرنگ، قهوه، چای و حتی شربت را از روی فرش خود پاک کنید. میتوانید با اضافه کردن مقدار کمی مایع ظرفشویی قدرت پاک کنندگی محلول را بالاتر ببرید.

اگر لکه آبرنگ روی فرش خشک شده بود چه کنیم؟

هنگامی که دیر متوجه کثیف شدن فرش خود شده باشید و لکه آبرنگ ریخته شده روی فرش خشک شده باشد، فرایند تمیز کردن آن مقداری سخت تر خواهد بود. بدین منظور ابتدا سعی کنید با سر قاشق و به آرامی آبرنگ خشک شده را از روی فرش جدا کنید. سپس با استفاده از محلول هایی که به شما معرفی کردیم لکه را پاک کنید. اگر لکه با محلول هایی که خدمتتان معرفی کردیم پاک نشد میتوانید از روش های زیر استفاده کنید.

آمونیاک + آب: روش دیگری برای پاک کردن لکه آبرنگ از رو فرش استفاده از محلول آب و آمونیاک است. زمانی از آمونیاک برای تمیز کردن استفاده میشود که لکه آبرنگ مدت زیادی روی فرش مانده، خشک شده و نمیتوانید با روش های قبل لکه را از روی فرش پاک کنید. اما با توجه به سمی بودن آمونیاک استفاده از آن را پیشنهاد نمیکنیم.

الکل مالشی : استفاده از الکل مالشی که به الکل ضد عفونی یا الکل ایزوپروپیل هم معروف است، در تمیز کردن لکه آبرنگ خشک شده به شما کمک خواهد کرد.

فرش قابل شستشو در ماشین لباسشویی!

تا به حال به این فکر کرده اید که اگر قادر به شستن فرش در ماشین لباسشویی بودیم زندگی چقدر راحت تر میشد! میتونستیم به محض کثیف شدن فرش، بدون نگرانی از خراب شدن فرش و صرف هزینه زیاد برای شستن فرش در قالیشویی آن را در لباسشویی قرار داده و بشوییم.

باید به شما اطلاع دهیم که فرش ایرانی وجود دارد که قابلیت شستشو در ماشین لباسشویی را هم دارد. فرش مدما تنها فرش قابل شستشو در ماشین لباسشویی است که از دولایه مجزا تشکیل شده و میتوانید لایه رویی که طرح فرش هست را جدا کرده و در ماشین لباسشویی خود بشویید.

این فرش ها در ابعاد متنوع از سایز های کوچک مناسب پادری و جلوسینکی تا سایز های بزرگ 8 و 9 متری تولید میشوند. پس میتوانید از این فرش ها در تمامی قسمت های مختلف منزل خود استفاده کنید. با این ویژگی خاص به راحتی میتوانید هر زمان که فرش کثیف یا لکه شد آن را در ماشین لباسشویی خود به راحتی بشویید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده فرش های قابل شستشو در ماشین لباسشویی به مراجعه کنید.

نکات مهم هنگام تمیز کردن لکه آبرنگ از روی فرش

اگر قصد دارید لکه آبرنگ را از روی فرش در منزل خود تمیز کنید، با رعایت کردن چند نکته ساده میتوانید از آسیب رسیدن به فرش خود جلوگیری کنید. دقت کنید هیچگاه از آب جوش برای پاک کردن لکه استفاده نکنید چراکه بافت فرش شما آسیب خواهد دید.

همچنین اگر قصد استفاده از الکل، آمونیاک یا مواد لکه بر با خاصیت اسیدی دارید باید بدانید که این مواد به شدت خطرناک هستند و ممکن است به بافت فرش شما آسیب وارد کنند. پس اگر نتوانستید با استفاده از محلول های خانگی کم خطر لکه را پاک کنید، به شما پیشنهاد میکنیم فرش را به قالیشویی معتبر بسپارید تا فرایند تمیز کردن فرش بصورت اصولی و استاندارد رعایت شود.

نکته آخر هم اینکه اگر فرش شما دستباف است، خودتان آن را تمیز نکنید و با توجه به قیمت بالای فرش های دستباف سعی کنید فرش خود را به قالیشویی های معتبر جهت تمیز کردن لکه بدهید

دکمه بازگشت به بالا