فرهنگ و هنر

«نون خ» از کرمانی‌ها دلجویی کرد / سرنوشت یک کاراکتر لو رفت!

بدنبال ایجاد برخی سوء تفاهم‌ها درباره قسمت‌هایی از فصل پنجم سریال «نون خ» و دلخوری و ناراحتی برخی از مسئولان کرمان، مهدی فرجی- تهیه کننده این سریال با انتشار یادداشتی توضیحاتی درباره این مسئله ارائه کرد.

به گزارش یومیر به نقل از روابط عمومی سریال، مهدی فرجی از سوء تفاهمات ایجاد شده ابراز تاسف کرد و ضمن ادای احترام به مردم شریف کرمان تاکید کرد که سازندگان سریال «نون خ» هرگز و به هیچ عنوان قصد جسارت به ارزش‌های فرهنگی و ملی هیچ استانی از جمله مردم عزیز استان کرمان را ندارند.

فرجی در این یادداشت با ادای احترام به مردم شریف و نجیب کرمان و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر استان کرمان بخصوص شهید والا مقام حاج قاسم سلیمانی نوشته است:

«همه قصد ما از ساختن سریال «نون خ» این است که بتوانیم ظرفیت‌های فرهنگ غنی و متعالی اقوام را به تصویر بکشیم و یک همدلی بین اقوام و قومیت‌های ایران نشان بدهیم و به واسطه این ظرفیت بتوانیم ضمن ارتقاء فرهنگی لحظات بسیار خوب و نشاط آور و سرگرم‌کننده‌ای را برای مردم عزیزمان ایجاد کنیم و در عین حال مخاطبان را با این ظرفیت‌های غنی قومیت‌های عزیز آشنا کنیم و محبت و همدلی و صمیمیت را بین آحاد مردم ایران ایجاد کنیم.

در این چهار فصل گذشته همه تلاش سریال «نون خ» این بوده و خوشبختانه پاسخ مناسب هم دریافت کرده است. ما در سریال «نون خ»  همه اقوام را نشان دادیم که در کنار یکدیگر در صلح و صفا و آرامش زندگی مسالمت آمیزی دارند. آنچه که در یکی از قسمت‌های فصل پنجم سریال «نون خ» باعث بروز بعضی سوء تفاهمات شده است صرفا ناشی از یک برداشت نادرست است.

«نون خ» از کرمانی‌ها دلجویی کرد / سرنوشت یک کاراکتر لو رفت!

 در یکی از سکانس‌های سریال «نون خ» فرد به ظاهر دامپزشکی نشان داده می‌شود که هیچ تخصصی ندارد و فقط به حیوانات علاقمند است و متاسفانه گرفتار مصرف مواد مخدر است و گفته شده که این فرد کرمانی است و به همین دلیل اهانت به مردم شریف کرمان صورت گرفته است. البته آنچه که باعث بوجود آمدن این اشکال شده است نمایش فلشی در مسیر حرکتی شخصیت‌های سریال به سمت کرمان است در حالیکه زمان رودررویی بازیگران این سریال با نقش به ظاهر دامپزشک، حداقل ۹۰۰ کیلومتر قبل از کرمان است. اگر دقت کنیم همان چند ساعت اولی که شخصیت‌های سریال از کردستان خارج می‌شوند با این فرد روبرو می‌شوند و محل وقوع داستان هیچ ربطی به کرمان ندارد. از طرفی آن فرد و همچنین همسر و پسرش هم نیز لهجه‌ی کرمانی ندارند. شخصیت‌های سریال زمانی برای اولین بار به کرمان می‌رسند که در نزدیکی کرمان، نیمه‌های شب ماشین آنها خراب شده تا اینکه یک فرد اهل کرمان با تراکتور خود از راه می‌رسد و به آنها کمک کرده و آن‌ها را به هتل می‌رساند و هیچ کرایه‌ای هم دریافت نمی‌کند.

 در زمان ورود بازیگران به هتل نیز از برخورد کارکنان هتل در کرمان تا حضور در نمایشگاه صنایع دستی استان کرمان تمامی تصاویر و دیالوگ‌ها نشان از همدلی، برخورد محترمانه و نشاط و شادمانی است و کرمان به عنوان یک استان فرهنگی با مردمی خونگرم و پایتخت صنایع دستی معرفی شده است.

تمامی اقوام در سایه پرچم جمهوری اسلامی یک دل و صمیمی در حال شادی نشان داده می شوند که همین امر استقبال مخاطبان را بدنبال داشته است. از طرف دیگر رفتار و منش کیوان (سیروس میمنت) به نوع کاراکتر وی ارتباط دارد و به هیچ عنوان ارتباطی به رفتار افراد دیگر و شهرهای مختلف ندارد و از فصل اول هم این رفتارهای ناپسند از وی دیده می‌شود که اتفاقا همواره تقبیح هم شده است؛ هرچند در پایان این فصل از سریال این شخصیت متحول می‌شود.  

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا