اجتماعی

ناوگان آمبولانس‌های قم به سمت فرسودگی پیش می‌رود/ شبکه دوم بهداشت در قم راه‌اندازی می‌شود

یومیر/ قم رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: ناوگان آمبولانس در قم رو به زوال است و باید بودجه لازم برای نوسازی این ناوگان در نظر گرفته شود. همچنین برخی از بیمارستان های قم به دلیل قدیمی بودن و استهلاک بالای تجهیزات، وضعیت مناسبی ندارند.

دکتر. مهدی مصری صبح امروز در همایش خیرین و حامیان سلامت استان قم که در تالار امام علی(ع) دانشگاه علوم پزشکی قم برگزار شد، با اشاره به شعار سلامت در سال جاری، اظهار داشت: در این سال ها شاهد افزایش بیماری های عفونی و عفونی بوده ایم. بیماری های غیر مسری. ” این ما هستیم، پس باید از ابعاد مختلف این موضوع آگاه باشیم.

وی افزود: عدالت در تخصیص منابع، مدیریت مناطق آسیب پذیر و کاهش نابرابری های سلامت در دستور کار وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی قرار دارد.

وی گفت: باید به نقطه ای برسیم که بهداشت، درمان و همه جنبه های مرتبط با سلامت انسان در نظر گرفته شود. دیده شوید و به مرحله اجرا برسید.

وی ادامه داد: در طرح پایلوت سرطان در نظر گرفته شده است و امیدواریم با رفع آسیب ها و نقاط ضعف به همه حوزه ها سرایت کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم درباره رتبه بندی این دانشگاه و تلاش برای ایجاد زیرساخت های لازم برای رسیدن به تیپ 2 گفت: افزایش رتبه باعث افزایش بودجه می شود که در نهایت رضایت مردم را به دنبال دارد.

وی خاطرنشان کرد: به دنبال توسعه رشته های آموزشی در این دانشگاه هستیم و این امر با نیاز استان مرتبط خواهد بود.

مصری با اشاره به منابع فراوان برای راه اندازی دانشکده داروسازی گفت: در عین حال به دلیل بودجه کمتر می توانیم یک دانشکده داروسازی سنتی در قم داشته باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: در حوزه پژوهشی زیرساخت های خوبی در قم ایجاد شده است بنابراین در سطح آزمایشگاهی محصولات بیشتری داریم که با توجه به مراحل فنی و قانونی در سطح ملی قابل رونمایی است. “

وی با اشاره به شعار امسال تولید، دانش بنیان و اشتغال زایی گفت: طرح هایی مبتنی بر کشاورزی دانش بنیان و ریزمغذی ها داریم که بر اساس نیازسنجی در استان اجرا می شود.

مصری در بخشی دیگر از سخنان خود به حوزه بهداشت، درمان و اورژانس اشاره کرد و گفت: در حال حاضر استان قم دارای سه شهرستان نیازمند شبکه بهداشت و درمان است. در این راستا زیرساخت های لازم را برای شهر جعفریه فراهم کرده ایم و به زودی شاهد راه اندازی شبکه بهداشت و درمان جعفریه خواهیم بود و سپس نوبت به شهرستان کهک می رسد اما با توجه به مشکل جمعیت و قوانین وزارت بهداشت. سلامت، امکان راه اندازی بیمارستان در این دو شهر وجود ندارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه قم دارای شبکه بهداشت و درمان است، افزود: در نظر داریم در سال آینده شبکه دیگری با تمرکز بر یکی از مناطق محروم قم ایجاد کنیم.

وی به نقض قوانین سلامت در ایران اشاره کرد و گفت: در کشورهای توسعه یافته قوانین اجباری وجود دارد که باعث بهبود وضعیت سلامت شده است زیرا نه تنها با بحث های قانع کننده نمی توان به همه اهداف در حوزه سلامت دست یافت.

مصری با اشاره به عدم تمایل برخی افراد برای دریافت واکسن کرونا، گفت: با وجود اینکه طرح خانه به خانه را در قم اجرا کردیم، اما گروهی واکسینه نشده اند که این یکی از نقاط ضعف است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم بیشتر از هماهنگی بین معاونت های مختلف بهداشت عمومی خبر داد و گفت: همه دستگاه ها باید در این زمینه وظایف خود را انجام دهند در غیر این صورت به نقطه مطلوب نمی توان رسید.

وی با بیان اینکه 45 درمانگاه در استان قم وجود دارد که تنها 13 درمانگاه فعال است، خاطرنشان کرد: تعرفه‌های نامناسب، عدم اعتماد اجتماعی و نبود زیرساخت‌های اورژانس مانع از استفاده از همه این ظرفیت‌ها شده است.

مصری افزود: ناوگان آمبولانس در قم فرسوده شده است و باید بودجه لازم برای نوسازی این ناوگان تخصیص داده شود، همچنین برخی از بیمارستان های قم به دلیل قدیمی بودن و استهلاک بالای تجهیزات وضعیت خوبی ندارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با حمایت از وزارت بهداشت و هماهنگی با مرکز مدیریت سمینار برای ایجاد کلینیک دندانپزشکی در مرکز الهادی گفت: رایزنی هایی برای تهیه تجهیزات تشخیص و درمان سرطان انجام شده است. که امیدواریم به نتیجه برسد.»

وی به فکر تامین کادر درمانی است و خاطرنشان کرد: نمی خواهیم در تخت های بیمارستانی مشکلی ایجاد شود اما با کمبود تجهیزات بیمارستانی مواجه هستیم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا