عمومی

ناشنوایان برای تماس با فوریت های پزشکی در مضیقه هستند – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین ، حجت الاسلام حسین گلادر شامگاه دوشنبه در همایش دوستان گویا که به مناسبت روز جهانی ناشنوایان برگزار شد، با بیان اینکه ناشنوایان ما در کشوری مظلوم و پس از ۴۰ سال به سر می برند، اظهار کرد: ناشنوایان ما در کشوری مظلوم به سر می برند. از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز در حاشیه هستند و حداقل نیازهایشان سخت است.

مدیرعامل کانون و انجمن اسلامی ناشنوایان ایران اضافه کرد: اگر عزیزان ناشنوای ما در منزل دچار مشکل پزشکی شوند حتی نمی توانند با فوریت های پزشکی تماس بگیرند و در تماس با مراکز پلیس و سایر ارگان های ضروری نیز همین مشکل را دارند.

گلدهر ادامه داد: در بسیاری از کشورهای دنیا مراکز حساس به نرم افزارهای ویژه ناشنوایان مجهز شده اند که با توجه به مخاطب این افراد به طور خودکار سایت را به این مورد ارجاع می دهند مراکز ارسال می شود و می تواند کمک بگیرد.

وی افزود: تجهیزات برای تبدیل شدن به مراکز یک سیستم حساس مورد نیاز است که افراد ناشنوا بتوانند از آن برای تماس در مواقع اضطراری استفاده کنند به شایستگی همه ناشنوایان کشور و با توجه به اینکه با جان شهروندان مرتبط است، لازم است مسئولان هر چه سریعتر به این موضوع رسیدگی کنند.

رابط ناشنوایان گلستان گفت: ناشنوایان در کشور برای گرفتن گواهینامه مشکل دارند زیرا کتاب قوانین رانندگی با آنها تطبیق داده نشده و بسیاری از مفاهیم این کتاب برایشان قابل درک نیست و از گرفتن گواهینامه محروم می شوند. و با ماشین بدون گواهینامه رانندگی می کنند، همین موضوع باعث شده است که بسیاری از ناشنوایان به دلیل بدهی ناشی از تصادف در زندان ها بنشینند.

گلدهر ادامه داد: با تطبیق کتاب آموزش رانندگی و برگزاری آزمون ویژه رانندگی ناشنوایان می توان مشکل گواهینامه رانندگی ناشنوایان را حل کرد و باید هر چه سریعتر این مشکل حل شود زیرا ناشنوایان بخشی از جامعه هستند.

دکمه بازگشت به بالا