استان ها

معاون بانوان و خانواده رئیس جمهوری از جهاد دانشگاهی قم دیدن کرد

یومیر/قم تفاهم‌نامه همکاری مشترک جهاد دانشگاهی قم و اداره کل امور بانوان استانداری توسط رئیس جهاد دانشگاهی مرکز قم و مدیرکل بانوان استانداری، با حضور معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری امضا شد.

انسیه خزعلی، معاون رئیس‌ جمهوری در امور زنان و خانواده امروز (۲۰ اردیبهشت ماه) از مرکز ناباروری جهاد دانشگاهی استان قم دیدن کرد. در این بازدید، لیلا ناصرپور، مدیر مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی، بیان کرد: این مرکز اولین مرکز درمان ناباروری در استان قم است که تحت نظر مرکز رویان با همت دکتر آشتیانی در سال ۱۳۷۸ تاسیس شد و در سال‌های بعد گسترش پیدا کرد و نه‌تنها بیمارانی از داخل شهر و کشور، بلکه بیمارانی از سایر کشورها را پذیراست.
 
وی ادامه داد: تاکنون با تلاش و کوشش کادر این مرکز و تیم تحقیقاتی و تمرکز بر رضایت مراجعه کنندگان، ۶۰ هزار خدمت به ۱۰ هزار زوج ناباور با ۳۵ درصد موفقیت درمان انجام شده و به دلیل رعایت کامل حدود شرعی در این مرکز ما شاهد اعتماد فراوان بیماران و درنتیجه حضور بیمارانی حتی از آمریکا و اروپا بودیم.
 
ناصرپور اظهار کرد: طبق مصوبه جوانی جمعیت، تسهیل در امور مراجعه‌کنندگان در جهت جوانی جمعیت نیازمند فراهم بودن پکیج خدماتی کامل است که با فراهم شدن تجهیزات در این مرکز می‌توانیم خدمات کامل در بخش پاتولوژی و آزمایشگاهی را در این حوزه ارائه دهیم. همچنین لازم است دستورالعمل‌های صدور مجوزها اصلاح شود.  
 
خزعلی نیز ضمن بازدید از قسمت‌های مختلف و مطلع شدن از اقدامات این مرکز، بیان کرد: حضور حضرت معصومه (س) منشأ خیرات و برکات در شهر قم است و از برکت وجود این بزرگوار، خدمات بسیار خوبی در این مرکز به مردم ارائه می‌شود. طبق آمار این مرکز جزو موفق‌ترین مراکز درمان ناباروری است و امیدواریم با پیگیری و اجرای قوی‌تر قانون جوانی جمعیت، کارها تسهیل شود.
 
وی ادامه داد: در امر درمان ناباروی حتماً باید مسائل شرعی رعایت شود و با اصلاح قانون، مسائل دلالی و بهداشت بیشتر مورد توجه قرار گیرد. همچنین در بحث اهدای جنین، پشتیبانی‌های لازم انجام شده است تا کار راحت‌تر انجام شود و نسب‌ها بدون درج در شناسنامه حفظ شود و بانک اطلاعاتی اهدا حتماً مورد توجه قرار گیرد.
 
وی گفت: در راستای قانون جوانی جمعیت، درمان ناباروری در قانون مد نظر قرار گرفته و بودجه نیز تخصیص پیدا کرده است. بنابراین دولت اهتمام به گسترش این مراکز و ایجاد شرایط مناسب و پشتیبانی از مراکز ناباروری دارد و در این سفر نیز بودجه‌ای برای پیشگیری از سقط و درمان ناباروری در نظر گرفته شده است که امیدواریم زودتر جذب شود. همچنین درباره ازدواج دیرهنگام دختران در برنامه هفتم، فراهم کردن شرایط فریز تخمک برعهده دولت است و به‌صورت مرحله‌ای انجام خواهد شد تا در نهایت به‌طور کامل همه دختران دهه ۶۰ تحت پوشش طرح قرار بگیرند.
 
در ادامه این بازدید، تفاهم‌نامه همکاری مشترک جهاد دانشگاهی قم و اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری قم با حضور معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری امضا شد.

حامد حیاتی، رئیس جهاد دانشگاهی قم بیان کرد: سال گذشته، جهاد دانشگاهی قم برای مرکز درمان ناباروری کشور دبیرخانه تشکیل داد و همایشی تحت عنوان بررسی اخلاقی، فقهی و و حقوقی درمان ناباروری برگزار شد که خروجی آن به کل کشور تسری داده شد.
 
وی افزود: در سال ۱۴۰۰ اعتباری از مرکز ستاد اجرایی فرمان امام برای این مرکز دیده شد که به نتیجه نرسید. بنابراین درخواست داریم در این سفر این بودجه پیگیری و اجرا شود تا با توجهی که به این مولود انقلاب و محصولات این مرکز دارید، خدمات بیشتر و گسترده‌تر مفید فایده واقع شود.

در پایان این بازدید، خزعلی بر لزوم تحقق تخصیص بودجه مورد نیاز این مرکز در سال ۱۴۰۳ تاکید کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا