اجتماعی

مصرف شیر و لبنیات را در هوای آلوده فراموش نکنید

آلودگی محیط زیست می تواند از طریق دخالت انسان یا پدیده های طبیعی اتفاق بیفتد. آلودگی محیطی در هوا مهمترین عامل خطر برای بروز بیماری های تنفسی، ریوی، آسم، پوست، چشم و سرطان است و می تواند به مرور زمان باعث آلزایمر و پارکینسون شود.

به گزارش یومیر، منبع آلودگی از حجم کم مانند خاکستر سیگار تا حجم زیاد مانند سوخت خودروها و فعالیت های صنعتی متغیر است. با گذشت زمان، این ذرات آلوده باعث بیماری های تنفسی، ریوی و سرطان می شوند. آلودگی محیط زیست با اکثر مرگ و میرها ارتباط مستقیم دارد.

بر این اساس متخصصان تغذیه مصرف روزانه شیر و لبنیات کم چرب را برای تمامی گروه های سنی به ویژه افراد در معرض خطر در کارخانه ها و معادن و محیط های کاری رادیواکتیو توصیه می کنند. همانطور که می دانید مکان های آلوده دارای فلزات سنگین از جمله سرب هستند که به راحتی از طریق تنفس به عنوان سم وارد بدن می شود. شیر منبع پتاسیم، منیزیم، فسفر و کلسیم است و این ریزمغذی ها می توانند فلزات سنگین مانند سرب را مهار کنند تا در بدن پخش نشوند و از طریق ادرار و مدفوع دفع شوند. همچنین مصرف شیر و فرآورده های آن باعث نرم شدن مخاط تنفسی می شود.

در زیرگروه شیر و لبنیات هرم غذایی توضیح داده شده است:

گروه شیر و لبنیات: شامل شیر و فرآورده های آن مانند ماست، پنیر، کشک، بستنی و دوغ می باشد. این گروه حاوی کلسیم، پروتئین، فسفر، ویتامین های B12 و B2 و سایر مواد مغذی است و بهترین منبع کلسیم است که برای رشد و استحکام استخوان ها و دندان ها ضروری است.

میزان مصرف روزانه توصیه شده لبنیات بین دو تا سه واحد است.

یک واحد از این گروه معادل یک لیوان شیر یا ماست کم چرب (کمتر از 2.5 درصد) یا 45 تا 60 گرم پنیر ساده، معادل یک و نیم قوطی کبریت یا یک چهارم لیوان کشک است. دو لیوان دوغ یا یک و نیم لیوان بستنی پاستوریزه.

لازم به ذکر است که یک لیوان 240 سی سی شیر کم چرب حاوی 102 کیلو کالری انرژی، 8 گرم پروتئین، 12 گرم کربوهیدرات، 13 گرم قند، 2 گرم چربی و حاوی منیزیم، پتاسیم، فسفر، کلسیم و ویتامین های D، B12 و B2. .

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا