اقتصادی

مسافران پروازهای خارجی بخوانند – یومیر

هر کشوری قوانینی برای ورود و خروج کالا دارد و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. صادرات برخی از کالاها از ایران یا به طور کلی ممنوع است یا فقط تا حدودی قابل صادرات است. گاهی اوقات افرادی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، به دلیل بی اطلاعی از این قوانین، در فرودگاه و هنگام خروج دچار مشکل می شوند. در ادامه به بررسی جزییات کالاهایی می پردازیم که به طور کامل یا جزئی از خروج مسافر ممنوع است.

به گزارش یومیر، «اقتصادآنلاین» در ادامه نوشت: برخی از کالاهایی که امکان صادرات از کشور وجود ندارد، ممکن است استفاده یا همراهی با آنها مرسوم نباشد، اما به هر حال این موارد را برای روز در نظر نگیرید:

تا 125 گرم خاویار با مجوز صید برای هر مسافر مجاز است

۲. خروج فرش دستباف تا 20 متر مربع مجاز است. اما آوردن فرش دستباف در هر اندازه ای به عراق، عربستان و سوریه ممنوع است.

پرداخت ارز، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی نام برای هر مسافر در مجموع تا سقف 5000 یورو یا معادل آن به سایر ارزها مجاز است و فرانشیز آن باید توسط گمرک و تشریفات مربوطه با مجوز بانکی مشخص شود.

خروج زیورآلات شخصی همراه مسافر اعم از طلا، نقره و پلاتین حداکثر تا سقف 150 گرم مجاز می باشد. خروج از کشور با هرگونه سکه طلا ممنوع است.

5. صادرات کالای ایرانی به هر میزان مجاز است مشروط بر اینکه تجاری نباشد ولی برای فروش نباشد.

6. صادرات ظروف نقره و مصنوعات غیر از جواهرات توسط مسافر حداکثر تا سقف 3 کیلوگرم مجاز است. مشروط بر اینکه این ظروف جزو آثار تاریخی و فرهنگی محسوب نشوند.

خروج ابزار و یا تجهیزات حرفه ای همراه مسافر به قصد استرداد کالا منوط به اعلام قبلی و تایید گمرک می باشد.

8. برای هر مسافر تا 100 گرم زعفران مجاز است.

9. ممنوعیت مشروبات الکلی، قمار، سلاح گرم، مواد قابل اشتعال و منفجره، مواد، نشریات، تصاویر، فیلم ها، عکس ها و کلیه کالاهای مغایر با ارزش های دینی و ملی کشور، هرگونه نوشته مخالف با مذهب رسمی. کشور . کشور یا اخلال در نظم و عفت عمومی و امور ملی، عتیقه جات و کلیه کالاهای دارای جنبه میراث فرهنگی و سایر کالاهای ممنوعه قانوناً ممنوع است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا