اجتماعی

فوت سالانه ۲۰۰ نفر در انتظار کلیه و ۴۰ نفر در انتظار کبد/اهدای قلب برای تامین معیشت صحت ندارد

یومیر/ خراسان رضوی رئیس واحد جمع آوری اعضای بدن دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه سالانه بین 200 تا 300 نفر در لیست انتظار کلیه و بین 40 تا 50 نفر در لیست انتظار کبدی جان خود را از دست می دهند، گفت: 70 درصد خانواده های مرگ مغزی می شوند. موافق. برای اهدای عضو، اما 30 درصد راضی نیستند.

ابراهیم خالقی امروز در نشست خبری که به مناسبت روز ملی اهدای عضو در بیمارستان پیوند منتصریه برگزار شد، اظهار داشت: از سال 1380 تاکنون 1194 مورد پیوند مرگ مغزی داشته ایم که اعضای آن به 5100 نفر از افراد نیازمند عضو پیوند زده شده است. در این سال ها 4976 پیوند عضو انجام شده است. همچنین 1167 بیمار مبتلا به مرگ مغزی شامل کلیه، کبد، قرنیه، قلب، ریه، پوست و پانکراس پیوند کلیه و کبد همزمان و پیوند کلیه و لوزالمعده همزمان برای بیماران نیازمند به این اعضا، کمترین تعداد در سال 1980 با سه اهداکننده و 6 گیرنده است. و بیشترین آمار مربوط به سال 1400 با 131 اهدا کننده و 683 گیرنده بوده است.

وی افزود: در سال 98 تعداد اهداها 125 نفر بود اما در سال 99 به دلیل بحران کرونا و محدودیت های عروق کرونا ویروس و همچنین الزام به رعایت دستورالعمل های بهداشتی این تعداد به 53 مورد رسید. اما در سال 1400 اوضاع بهتر شد.

خالقی ادامه داد: در سال 1400، 97 پیوند کلیه، 89 پیوند کبد، 232 پیوند قرنیه، 215 پیوند پوست و 18 پیوند قلب انجام شد و در همان سال 13 پیوند کلیه و 15 پیوند کبد به سایر استان ها داشتیم. از ابتدای سال 1401 نیز 114 عضو اهدایی از 27 بیمار مرگ مغزی داشته ایم که 12 پیوند کلیه، 10 پیوند کبد، 48 پیوند قرنیه، سه پیوند قلب، یک پیوند پانکراس و یک پیوند کلیه و پانکراس به طور همزمان انجام شده است. همچنین در این مدت 2 مورد اعزام کلیه و 11 مورد اعزام کبد به سایر استان ها داشته ایم.

وی تاکید کرد: پیوند هیچ تعطیلی و غیر تعطیلی ندارد. به عنوان مثال، دو مورد مرگ مغزی در روز عید فطر رخ داد که در آن اعضای چهار بیمار نیازمند عضو از مرگ حتمی نجات یافتند.

رئیس واحد پیوند دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: رضایت خانواده حتی در صورت اهدای کارت از سوی فرد متوفی الزامی است و تا تکمیل رضایت نامه امکان اهدا و پیوند وجود ندارد. اما تاکنون موردی نداشتیم که کسی موافقت کرده باشد و خانواده اش مخالفت کرده باشند.

وی افزود: متأسفانه برخی رسانه های داخلی و خارجی هستند که موضوع قاچاق اعضای بدن را در راس آنها قرار می دهند و اینکه فردی برای امرار معاش خانواده خود دل می فروشد تا دزدی نکند صحت ندارد. ما نباید تحت تأثیر اخبار جعلی قرار بگیریم. ما در حالی که انتظار دیگری از رسانه های دشمن نداریم، از رسانه های خودمان نیز توقع نداریم که اطلاعات نادرست را منتشر کنند.

دکتر. محسن علی اکبریان رئیس بیمارستان منتصریه نیز در این نشست گفت: 31 اردیبهشت ماه با هدف ترویج فرهنگ اهدای عضو به عنوان روز ملی اهدای عضو نامگذاری شده است. بیمارستان دیالیز و پیوند اعضا منتصریه از سال 1380 در زمینه پیوند کبد، کلیه و پانکراس فعالیت می کند و این بیمارستان یکی از بهترین مراکز درمانی کشور در این زمینه بوده است.

وی افزود: برخی اعضا از جمله کبد به بیمارستان نمازی شیراز، قلب، ریه و پوست به بیمارستان امام رضا(ع) مشهد و قرنیه به بیمارستان خاتم الانبیاء(ص) مشهد ارسال می شود و فقط پیوند روده انجام نمی شود. فهرست شده در مشهد; اگرچه موارد بحرانی کمی انجام شده است، اما این نوع پیوند فقط در شیراز انجام می شود.

علی اکبریان بیان کرد: بیمارستان منتصریه شرق کشور در زمینه پیوند اعضا فعال است. بیش از 90 درصد پیوند کلیه از اهداکنندگان مرگ مغزی انجام می شود و پیوند کبد زنده فقط از بستگان انجام می شود. این پیوند در مشهد 100 درصد عامل مرگ مغزی و در شهرهایی مانند شیراز درصد کمی از اهداکنندگان زنده بوده است.

رئیس بیمارستان منتصریه ادامه داد: هر چه فرهنگ اهدای عضو بیشتر شود، نگرانی بیماران نیازمند اعضا و خانواده هایشان کمتر می شود و ممکن است مانند آلمان باشیم که هیچ نگرانی در این زمینه نداریم.

علی اکبریان بیان کرد: با وجود اینکه تعداد پیوند کبد در سال 99 به زیر 40 مورد رسید، اما در سال 1400 این رقم به بیش از 90 مورد رسید و منجر به ثبت بالاترین آمار سال شد.

وی تاکید کرد: کسانی که بر اثر بیماری عروق کرونا ویروس قلب فوت می کنند نمی توانند عضو اهدا کنند و افراد مبتلا به بیماری عروق کرونا ویروس قلب که نیاز به عضو دارند باید پس از بهبودی برای عضویت اقدام کنند.

رئیس بیمارستان منتصریه تاکید کرد: در رسانه های دشمن اخبار جعلی مبنی بر دریافت پول خیرین از گیرندگان منتشر شد که صحت ندارد و اگر موردی هم باشد ربطی به مرگ مغزی ندارد و باید تحت تأثیر باج خواهی دشمن قرار نگیرید.» مثلاً فیلمی در مورد فروش قلب ساخته شد که چون قلب عضوی حیاتی است امکان پذیر نیست و اهدای آن باعث مرگ می شود. این ممکن است برای برخی از اعضا و همچنین برای کلیه ها باشد، اما نباید تحت تأثیر اخبار جعلی فضای مجازی قرار بگیریم.

علی اکبریان اظهار داشت: وی در فرآیند بررسی و تایید مرگ مغزی بسیار متخصص است و این مرگ زمانی توسط پزشک تایید می شود که با توقف غیرقابل برگشت سلول های مغزی همراه باشد. در این رابطه 4 متخصص جراحی مغز و اعصاب، داخلی، بیهوشی و ایمونولوژی اظهار نظر خواهند کرد و پس از تایید نهایی از پزشک قانونی، رضایت خانواده گرفته شده و عضوی از بیمار مرگ مغزی خارج می شود.

رئیس بیمارستان منتصریه با اشاره به اینکه مشهد پس از شیراز و تهران رتبه سوم اهدای عضو را در کشور دارد، گفت: بیمارستان منتصریه علاوه بر خدمات درمانی، خدمات آموزشی و پژوهشی و مرکز تحقیقات پیوند دانشگاه مشهد را نیز ارائه می دهد. علوم پزشکی. همچنین برای انجام تحقیقات تخصصی تر در این زمینه در این بیمارستان فعال شده است.

از بیماران پیوندی پولی دریافت نمی شود

وی افزود: در بیمارستان منتصریه اقدامات قابل توجهی در خصوص پیوند اعضا انجام شده و علیرغم هزینه بالای پیوند اعضا، پولی از بیماران پیوند دریافت نمی شود. اگرچه هزینه پیوند بسیار بالاست اما با حمایت وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی مشهد تمامی این هزینه ها برای بیماران رایگان تامین می شود.

هر مرگ مغزی بین یک تا هشت بیمار را از مرگ حتمی نجات می دهد

همچنین محمود موحدی رئیس دفتر شورای مشارکت های مردمی بیمارستان منتصریه نیز در این نشست گفت: رسالت ما ترویج فرهنگ اهدای عضو است و در این راه تلاش می کنیم برای بیمارانی که رنج کشیده اند توکل به خداوند داشته باشیم. سال‌هاست و خانواده‌هایشان از بیماری رنج می‌برند.» است، مگر از مرگ حتمی.

وی افزود: خداوند سرنوشت برخی از این بیماران را به عاقبت برخی دیگر گره زده است و در صورت فوت خانواده هر یک از متوفیان بین یک تا هشت نفر از مرگ حتمی نجات یافته و به زندگی عادی خود باز می گردند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا