عمومی

فوتبال و قداست زدایی از امر مقدس

در این مواقع با دخالت در امر مقدس به موضوعی که ربطی به این حرف ها ندارد، به دنبال راهی می گردیم تا با تلاش کمتر به خواسته خود برسیم. اگر دیگران برای تولید محصولی باکیفیت، پدران خود را می گیرند و در این راه از بیشترین دقت و ظرافت و تعهد اخلاقی استفاده می کنند، معمولاً سعی می کنیم این حرف ها را نادیده بگیریم و محصولی بی کیفیت را روی خود بگذاریم. و زمین، سعی می کنیم کاستی ها را اصلاح کنیم و خیال خود و دیگران را راحت کنیم. در واقع، ما معتقدیم آنچه داریم و دیگران از آن غافل هستند، کیمیاگری است که می تواند مس را به طلا تبدیل کند و ما را یک شبه به آنچه می خواهیم برساند. البته در جامعه ای که مفاهیم مقدس عمیقاً در زندگی مردم آن نفوذ کرده است و این البته با ریا و شعار و ظواهر بسیار متفاوت است، همه چیز خود به خود رنگ و بوی دینی و معنوی پیدا می کند. اما در چنین جامعه ای افراد کار خود را در حد توان خود انجام می دهند و مسئولیت را به گردن دیگران نمی اندازند.

وقتی ما کوچکتر بودیم، وقتی کلام اهل نظر را می خواندیم، انقلاب اسلامی جهشی به سوی سکولاریسم است. ما شگفت زده شدیم. چگونه ممکن است انقلابی که ادعای آن اجرای احکام اسلامی و در تضاد با آموزه های سکولاریسم است، به جای دینی کردن همه امور، به سوی سکولاریسم جهش کند؟ اما گذشت زمان نشان داد که مردم نظر نمی گویند بی ربط است. هتک حرمت، که اساس سکولاریسم را تشکیل می دهد، در جامعه ای رخ می دهد که خود را موظف به دادن رنگ دینی به همه چیز می داند، نه در جامعه ای که نسبت به این امور بی تفاوت است. یعنی اساس عرفی شدن جامعه را معمولا کسانی فراهم می کنند که بیش از دیگران دغدغه دینی شدن جامعه را دارند.

شاید باید اضافه کنیم که کسانی که دین را به یک امر ایدئولوژیک تقلیل می دهند، سهم بیشتری در این امر دارند. ابتدا دین را از کارکرد و مفهوم اصلی آن حذف می کنند و سپس همان مفهوم را تحت عنوان دین ناب به دیگران اضافه می کنند. در واقع، آنها اساس ترویج سکولاریسم را در دو مرحله تشکیل می دهند. یکی آنجایی که دین را هتک حرمت می کنند و آن را ایدئولوژی می کنند و دیگری اینکه از آنچه دین ساخته اند ابزار می کنند و به جای ترویج آن باعث بیزاری از آن می شوند. هر چند آنچه گفتم نیازی به مدرک و مدرک ندارد از در و دیوار سرازیر می شود اما شاید برجسته ترین اتفاقی که بتوان به آن اشاره کرد مسابقات جام جهانی فوتبال باشد. برخی از پیروان مذهب مداری علنا ​​نوشتند آنچه مهدی طارمی را به دو گل به انگلیس رساند دعای مهاجم تیم ملی بود. وقتی ولز را بردیم، نوشتند چون اعضای تیم ملی سرود ملی را خواندند، توانستیم ولز را شکست دهیم. قبل از مبارزه با آمریکا می گفتند فراتر از مزخرفات سیاسی، دلتان را به قطر بفرستید و با ذکر و تجلیل آمریکا را در هم بشکنید. شاید در کمتر از یک صحنه این دوستان این همه خرج دین و اعتقادات معنوی و بقایای عقاید سیاسی مردم کردند. بدی همه سیاستمداران آمریکایی و ظلم سیاه‌ها و سرخ‌ها، جنگ ویتنام، کودتای شیلی، سرنگونی دولت مصدق و صد جنایت دیگر را به یاد آوردند و به همین جا بسنده نکردند و به مردم یادآوری کردند که کل شهرت 1400 ساله آنها باید واسطه شوند تا بینی استعمار را به خاک بمالند. نتیجه چه بود؟ ما در یک بازی بسیار بد بازی را واگذار کردیم که در طول 90 دقیقه حتی یک شوت هم به سمت دروازه نزدیم. حالا آقایان از بلایی که به بار آورده اند هم خبر ندارند. منظورم فاجعه باخت به تیم فوتبال آمریکا نیست. بد بازی کردیم و شکست خوردیم. مثل دفعه قبل بهتر از آنها بازی کردیم و آنها را شکست دادیم. مثل دفعه قبل که دماغشان را به خاک نمالیدیم و فقط یک بازی فوتبال را از آنها گرفتیم، این بار هم دماغ ما را به خاک نمالیدند و یک بازی فوتبال را از ما گرفتند. البته با یک تفاوت در بازی قبلی آنها بد بازی نکردند اما در این دیدار جدا از اینکه نتیجه را واگذار کردیم، بد بازی کردیم. اما این فقط یک بازی بود و هر چه بود نتیجه دعای جدی مادر مهدی طارمی را مشخص نکرد. مگر اینکه فکر کنیم بازیکنان آمریکایی زیر سر خود معامله نمی کردند. آنها یک پدر و یک مادر نیز دارند. آنها هم ایمان دارند و احتمالاً در چنین مواقعی برای سربلندی کشور و فرزندانشان دعا می کنند. آیا مدعیان دینی می فهمند که نتیجه منطقی سخنانشان چه خواهد شد؟ آیا بهتر نیست به جای گره زدن سرنوشت یک مسابقه فوتبال به تاریخ تشیع و خون شهدا و دل شکسته مادران بزرگوار و دردمند و صرف این همه هزینه برای ترویج چنین باورهایی و این همه سیاست و مذهب در همه چیز قرار دهید، دخالت نمی کنید؟ آیا ما با اتخاذ رفتار معقول و عدم ارتباط همه چیز با ربط و بی ربط به یکدیگر آسیب کمتری به اعتقادات خود وارد نکرده ایم؟ البته اگر واقعاً اعتقادی در کار باشد و این رفتار عمدی و حرفه ای نباشد. اگرچه در نتیجه تفاوت چندانی ایجاد نمی کند.

6565

دکمه بازگشت به بالا