اجتماعی

عکس | پیدا شدن تابوت عجیب سه هزار ساله در مصر

باستان شناسان مصری تابوت سنگی 3300 ساله یک مقام رسمی را کشف کردند که جسد مومیایی شده اش مدت ها پیش توسط سارقان قبر به سرقت رفته بود. این تابوت که پوششی از گرانیت صورتی دارد، برای مقامی به نام «پتاه‌ام‌ویا» ساخته شده است که بر اساس زبان هیروگلیف‌های حک شده روی آن، در زمان رامسس دوم (۱۲۱۳ تا ۱۲۷۹ پیش از میلاد مسیح) می‌زیسته است. ) و نگهبان بود معبدی بود در اهرام مصر که توسط رامسس دوم در تبس (اقصر امروزی) ساخته شد.

بیشتر بخوانید:

طبق کتیبه هیروگلیف، Ptah-im-wea بر دام های معبد نظارت می کرد و به عنوان رئیس خزانه معبد، مسئول ارسال هدایای الهی برای خدایان بود. با این حال، Ptah-in-wea در نزدیکی معبدی که او برای رامسس دوم محافظت می کرد، دفن نشد. در عوض، تابوت او را در کنار هرمی قرار دادند که 1000 سال پیش در سقارا ساخته شد، شهری باستانی که به خاطر گورستان های وسیعش معروف است.

عکس تابوت عجیب 3000 ساله در مصر پیدا شد

در بیانیه آمده است که باستان شناسان تابوت را در نزدیکی اهرام متعلق به پادشاه یونس (حکومت در حدود 2323-2353 قبل از میلاد) در جنوب راهروی که مردم وارد هرم می کردند، کشف کردند. یافته های باستان شناسی نشان می دهد که برای مصری ها غیرعادی نبود که بخواهند در نزدیکی اهرام ساخته شده توسط فراعنه ای که مدت ها پیش می زیسته اند، دفن شوند. به عنوان مثال، حدود 2500 سال تدفین در نزدیکی اهرام جیزه پیدا شده است که قدمت آن به 4500 سال پیش بازمی‌گردد، که نشان می‌دهد مردم احتمالاً این مکان‌ها را مدت‌ها پس از ساخته شدن مقدس می‌دانستند.

هیروگلیف های روی تابوت خواستار محافظت از متوفی هستند و تصاویری از هوروس، خدای سر شاهین اسماس و پسر خدایان اوزیریس و ایزیس را نشان می دهند. اگرچه این تابوت در دوران باستان به سرقت رفته بود، اما باستان شناسان آثاری از رزین پیدا کردند که نشان می داد یک مومیایی در داخل آن وجود دارد. بر اساس این بیانیه، تیم باستان شناسی هیچ اثر دیگری از این تابوت پیدا نکرد.

رامسس دوم در زمانی بر مصر حکومت می کرد که امپراتوری آن از سوریه تا سودان امروزی امتداد داشت. این تابوت به عنوان بخشی از یک ماموریت باستان شناسی به رهبری اولا ال اگیزی، استاد مصرشناسی در دانشگاه قاهره کشف شد.

دکمه بازگشت به بالا