اجتماعی

ضعف مچ دست نشانه چیست؟

کارشناسان مدت‌ها هشدار داده‌اند که کارهای چالش برانگیز که نیازمند قدرت دست هستند ممکن است با دیابت، بیماری‌های قلبی، سرطان و آلزایمر مرتبط باشند.

محققان اکنون روشی سریع و ارزان برای اندازه گیری قدرت مچ دست دارند که در آن فرد دستگاه را با آرنج های خمیده به همان روشی که فنجان را در دست می گیرد، نگه می دارد.

در مطالعه جدید، محققان این دستگاه را بر اساس امتیازات فاصله ای که برای جمعیت عمومی اعمال می شود، توسعه دادند، در حالی که رابطه بین قدرت دست، جنسیت، قد و سن را نیز در نظر گرفتند.

قدرت مچ دست را می توان یک ابزار غربالگری موثر برای شرایط مختلف سلامت در نظر گرفت. اگر قدرت دست فرد کم باشد، ممکن است نشان دهنده مشکلات اساسی سلامتی باشد.

تعداد زیادی از مطالعات نشان داده اند که ضعف مچ دست می تواند نشانه ای از بیماری های مرتبط با مشکلات قلبی و ریوی باشد. برخی از مطالعات همچنین نشان داده اند که کسانی که قدرت چنگ زدن کمتری دارند، امید به زندگی کوتاه تری دارند.

به طور کلی، قدرت مچ دست به جنسیت، سن و قد فرد بستگی دارد، این چیزی است که محققان هنگام توسعه ابزاری برای اندازه گیری قدرت مچ دست و همچنین کاهش قدرت مچ دست به دلیل افزایش سن در نظر گرفته اند.

محققان مؤسسه بین‌المللی تحلیل سیستم‌های کاربردی (IIASA) در اتریش، در مطالعه خود که در مجله BMJ Open منتشر شده است، آستانه قدرت مچ دست را تعریف کرده‌اند.

سرگئی شربوف، محقق موسسه بین المللی تحلیل سیستم های کاربردی، توضیح می دهد: “به طور کلی، قدرت مچ دست به جنسیت، سن و قد فرد بستگی دارد. وظیفه ما این است که آستانه قدرت مچ دست را که نشان دهنده آن است، پیدا کنیم. اگر قدرت مچ دست بیمار باشد. کمتر از آن باشد، کارشناس بهداشت او را برای معاینات بیشتر معرفی می کند.

وی خاطرنشان کرد: ابزار اندازه گیری قدرت مچ دست مانند اندازه گیری فشار خون عمل می کند، به طوری که وقتی سطح فشار خون خارج از محدوده مشخصی است، پزشک می تواند تصمیم بگیرد که داروی خاصی را تجویز کند یا بیمار را برای بررسی بیشتر به متخصص ارجاع دهد. ارسال

در طول آزمایش‌های بالینی، محققان قدرت مچ دست هر شرکت‌کننده را با فشار دادن یک دینامومتر و یک ابزار اندازه‌گیری نیرو اندازه‌گیری کردند.

از بیماران خواسته شد تا دو آزمایش را با هر دست انجام دهند، بدون توجه به اینکه آیا آزمایش در وضعیت ایستاده یا نشسته انجام شده است.

نتایج نشان داد که قدرت مچ دست که برای جمعیت های مشابه کمی کمتر از حد متوسط ​​بود (با در نظر گرفتن جنسیت، سن و قد یک فرد) می تواند نشان دهنده شرایط سلامتی باشد که منجر به مرگ زودرس می شود. این به این معنی است که اگر مشت شما با گروه بزرگی از افراد هم سن، جنسیت و وزن مقایسه شود و نمره کمتر ممکن است نشان دهنده مشکل باشد.

این دستگاه که به صورت آنلاین به فروش می رسد، می تواند قدرت دست افراد را اندازه گیری کند و وضعیت آن را بسته به سن و جنسیت، ضعیف، نرمال یا قوی ارزیابی کند.

بر اساس مقاله ای در The Conversation، میانگین قدرت دست برای افراد بیست و چند ساله برای مردان 46 کیلوگرم و برای زنان 29 کیلوگرم است. پروفسور آدام تیلور از دانشگاه لنکستر می گوید این مقدار در سن 60 تا 69 سالگی به 39 کیلوگرم افزایش می یابد و 23.5 کیلوگرم کاهش می یابد.

پروفسور تیلور افزود: تحقیقات نشان می دهد که داشتن قدرت کمتر از حد متوسط ​​مچ دست در مقایسه با افراد همجنس و سن با خطر نارسایی قلبی همراه است و قدرت کمتر نشان دهنده تغییرات مضر در ساختار و عملکرد قلب است. تحقیقات نشان داده است که ضعف مچ دست یک پیش بینی کننده قوی برای مرگ قلبی، مرگ به هر دلیلی و بستری شدن در بیمارستان به دلیل نارسایی قلبی است.

وی ادامه داد: تشخیص سرطان روده بزرگ، پروستات یا ریه در مردان و سرطان سینه و ریه در زنان همگی با کاهش 5 کیلوگرمی قدرت مچ دست در سنین 60 تا 69 سالگی همراه است و این کاهش قدرت نیز با خطر ابتلا به این بیماری همراه است. مرگ ناشی از سرطان روده بزرگ در مردان و سرطان سینه در زنان.

همچنین افراد چاق و دیابتی نوع 2 مچ ضعیفی دارند.

پروفسور تیلور توضیح داد که با بیماری هایی مانند دیابت، سرطان و بیماری های قلبی، عملکرد ماهیچه ها به دلایل مختلف کاهش می یابد. به عنوان مثال، در دیابت، چربی اضافی در عضلات آنها را ضعیف می کند.

در اوایل سال جاری، محققان به رهبری دانشگاه بریستول نشان دادند افرادی که مچ‌های قوی‌تری دارند کمتر در معرض خطر زوال عقل (27 درصد) و بیماری آلزایمر (32 درصد) قرار دارند.

محققان بریستول چندین دلیل احتمالی برای این نتایج را در مقاله خود توضیح می دهند. آنها پیشنهاد کردند که این با از دست دادن عضله اسکلتی همراه با التهاب همراه است، که ممکن است یکی از علل زمینه ای زوال عقل باشد.

دکتر. سونیا اسپیتزر، محقق فوق دکتری در دانشگاه وین، گفت: “باید توجه داشت که تیم به افراد پیشنهاد نمی کند که دست ها و ساعد خود را برای کاهش خطر مرگ تقویت کنند. در واقع، این مطالعه نشان نداد که مچ دست قوی تر از متوسط ​​هستند خطر مرگ را کاهش می دهد.

او گفت: “اگر فردی با ورزش قدرت مچ دست خود را بهبود بخشد، به احتمال زیاد بر سلامت کلی او تاثیری نخواهد گذاشت.” سبک زندگی سالم و ورزش هنوز بهترین روش برای حفظ یا بهبود سلامت هستند. “

4747

دکمه بازگشت به بالا