فرهنگ و هنر

شهید مهدی زین‌الدین سرلشکر دلها؛

یومیر/قم شهید مهدی زین الدین در آزمون تجربی توانست رتبه چهارم را کسب کند و در رشته پزشکی شیراز پذیرفته شود. اما از درس خواندن منصرف شد.

هدی زین الدین در چهارم اسفند 1338 در تهران به دنیا آمد. او به دلیل استعداد منحصر به فرد خود، دوره ابتدایی را در مقطع ابتدایی با گام های بلند خواند و با نمره خوبی پشت سر گذاشت.

نبوغ و استعداد او باعث شد که در کودکی بدون معلم قرآن را بیاموزد و در خواندن مداوم آن بکوشد.

پدرش کتابفروشی داشت و به مبارزه با رژیم ستمشاهی مشغول بود و مهدی نیز اوقات فراغت خود را در محل کار پدر برای تمرین مبارزه می گذراند.

این نابغه جوان پس از اخذ دیپلم توانست در آزمون تجربی به رتبه چهار دست یابد و در رشته پزشکی شیراز پذیرفته شود. اما همزمان با گذراندن دانشگاه، پدرش به جرم حمایت از امام خمینی (ره) از خرم آباد به سقز تبعید شد.

چون فکر می کرد: دکان پدرم سنگر است و رژیم پهلوی می خواهد با تبعید پدرم سنگر او را خالی بگذارد، اما من نمی گذارم سنگر این مبارزه خالی بماند.

شهید مهدی زین الدین سرلشکر دلها;

پس از مدتی از پاریس دعوت نامه ای برای ادامه تحصیل برای او فرستاده شد، لذا شهید زین الدین پس از اعتصاب عمومی و تعطیلی مغازه ها، مغازه پدرش را تعطیل کرد و تصمیم گرفت با دانشگاه های فرانسه مکاتبه کند. اما وقتی از امام خمینی (ره) نظر جوانان برای ادامه تحصیل در خارج از کشور پرسیده شد، امام به جوانان ایرانی توصیه کردند که به ایران بازگردند زیرا ایران به جوانانی مانند شما نیاز دارد، لذا از رفتن به خارج برای ادامه تحصیل خودداری کرد.

در آبان 1357 با اوج گیری مبارزات مردمی علیه رژیم پهلوی و شکل گیری انقلاب اسلامی، شهید زین الدین به همراه خانواده به قم آمد تا فصل جدیدی از مبارزات سیاسی خود را در کانون انقلاب اسلامی آغاز کند.

وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی از اولین افرادی بود که جذب سازمان جهاد ساختمان شد و با تشکیل سپاه قم برای انجام وظیفه دینی و اجتماعی و حفظ و حراست به این سازمان پیوست. و پاسداری از دستاوردهای انقلاب و سرکوب مخالفان جمهوری اسلامی در شهرهای تبریز. و قم نقش بسزایی داشت.

پس از مدت کوتاهی به عنوان مسئول واحد اطلاعات سپاه قم انتخاب و در این سمت حساس به انجام وظایف خود پرداخت.

با شروع جنگ اجباری عراق علیه ایران، پس از گذراندن یک دوره آموزشی کوتاه به همراه یک گروه 100 نفره به جبهه رفت و پس از مدتی رئیس واحد شناسایی و سپس رئیس واحد اطلاعات در عملیات شد. از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دزفول و سوسنگرد و پس از مدتی به رهبری لشکر امام علی بن ابی طالب (ع) نیز منصوب شد.

مهدی مسئولیت اطلاعات عملیات قرارگاه نصر در عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر را بر عهده گرفت و در عملیات رمضان به فرماندهی تیپ 17 علی بن ابیطالب (ع) قم منصوب شد و سرانجام به فرماندهی نیروی زمینی ارتش منصوب شد. لشکر 17 علی بن ابیطالب (ع) قم.

جوان 23 ساله ای که خیبر را فتح کرد

همرزمانش می گویند زمانی که دشمن با انواع سلاح و هواپیما و با پرتاب گلوله های توپ و خمپاره از هوا و زمین به جزایر مجنون حمله کرد، او و یگان تحت امرش با قدرت جنگیدند و مقاومت کردند.

در این عملیات آقا مهدی 23 ساله با برنامه ریزی ویژه وارد عمل شد. نیروها همانطور که او برنامه ریزی کرده بود به مصاف دشمن بعثی رفتند و با شکستن خطوط آنها توانستند جزایر مجنون را به تصرف خود درآورند به همین دلیل به او لقب فاتح خیبر دادند و او را «خیبر شکن» نامیدند.

سرانجام در 27 آبان 1363 در سن 25 سالگی به همراه برادرش مجید زین الدین از کرمانشاه به سردشت در آذربایجان غربی در حال انجام مأموریت بود که در منطقه کوه سروین با گروهک های ضد انقلاب درگیر شد و به شهادت رسید.

پیکر پاک شهید مهدی زین الدین فرمانده لشکر 17 علی بن ابی طالب(ع) در قم تشییع و سپس در قطعه پنج گلزار شهدای علی بن جعفر قم به خاک سپرده شد.

شهید مهدی زین الدین سرلشکر دلها;

شهید مهدی زین الدین در بخشی از وصیت نامه کوتاه خود می فرماید:

در سن غیبت بزرگ را به منتظر می گویند و ممکن است زنده بماند، منتظر باشد، منتظر شهادت باشد، منتظر ظهور امام زمان (عج) باشد. و امروز خداوند از ما شجاعت و اراده و آرزوی شهادت می خواهد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا