اقتصادی

راه‌های توسعه روابط تجاری ایران و پاکستان چیست؟

در دیدار سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی پاکستان با رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به تمرکز و انحصار در تجارت ایران و پاکستان، راهکارهای توسعه روابط تجاری بخش خصوصی بین دو کشور مورد بحث قرار گرفت.

به گزارش یومیر، در این نشست که در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، موضوعات مهمی از جمله ناشناخته بودن جمعیت و فعالان اقتصادی دو کشور با ظرفیت تولیدی طرفین و کالاها و خدمات، وجود ارتباطات و بازرگانی مشخص. انحصارها، کاهش هیئت های تجاری به دلیل کرونا، ضرورت توسعه همکاری ها برای برپایی نمایشگاه ها و توجه بیشتر به گذرگاه های مرزی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

نوریان با اشاره به حجم مبادلات تجاری ایران و پاکستان گفت: تجارت غیررسمی دو کشور زیاد است و بسیاری از محصولات ایرانی در بازار پاکستان با ریال مبادله می شود. علاوه بر این، تجارت از طریق کشور ثالث و حتی قاچاق کالا نیز صورت می گیرد و برآورد می شود که آمار واقعی تجارت بین دو کشور بسیار بیشتر از آمار رسمی باشد.

سرکنسول ایران در کراچی افزود: مدتهاست که بحث تسویه روابط تجاری دو کشور مطرح بوده و در این مورد تفاهم نامه ای بین اتاق بازرگانی زاهدان و کویته به امضا رسیده است، اتاق بازرگانی اما هنوز اتفاق خاصی در رابطه با اجرا رخ نداده است و به نظر می رسد باید روی این موضوع تمرکز شود.» و باید روی آن تمرکز بیشتری صورت گیرد.

وی همچنین تمرکز و انحصار را یکی از مشکلات توسعه تجارت دو کشور خواند و تاکید کرد: حضور فعال اتاق تهران و اتاق ایران می تواند تجارت را از تمرکز در مناطق مرزی توسعه داده و رونق مضاعفی را برای روابط رسمی ایجاد کند. بین دو کشور

حسن نوریان افزود: ناآگاهی مردم و فعالان اقتصادی دو کشور از توانمندی های یکدیگر نیز عامل مهمی در پایین بودن سطح مبادلات تجاری ایران و پاکستان است. مطمئناً می دانیم که مثلاً پارچه باکیفیت پاکستانی در بازار ایران با نام پارچه ترک به فروش می رسد و مردم از کیفیت آن بسیار راضی هستند، اما واردکنندگان تمایلی ندارند که بگویند این پارچه در پاکستان تولید می شود.

سرکنسول ایران در کراچی با اشاره به برگزاری نمایشگاهی در هفته اول دی ماه سال جاری در کراچی از اتاق های بازرگانی پاکستان خواست برای حضور حداکثری شرکت های ایرانی اقدامات لازم را انجام دهند. وی در پایان با اشاره به گذرگاه مرزی فعال ریمدان که در حوالی چابهار قرار دارد و مسیر مستقیم به کراچی دارد، گفت: پاکستانی ها درخواست دارند که کنوانسیون تایر در این گذرگاه به رسمیت شناخته شود تا امور تجاری از این گذرگاه انجام شود. که

به گزارش سایت اتاق تهران، در این جلسه رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به سفر هیئت تجاری اتاق تهران در زمستان 1397 و قبل از شیوع کرونا، اظهار داشت: اتاق تهران آمادگی کامل برای پذیرایی از هیات های تجاری اتاق های بازرگانی پاکستان از جمله کراچی را دارد. مسعود خوانساری همچنین تاکید کرد که موضوع توسعه تهاتر بین دو کشور را از طریق اتاق ایران پیگیری خواهد کرد.

وی همچنین با اشاره به برگزاری چندین وبینار در اتاق تهران با نهادهای بخش خصوصی هندی تاکید کرد: این روش برای ارتقای دانش و آگاهی فعالان اقتصادی دو طرف در مورد پاکستان قابل اجرا است و اتاق تهران آمادگی برگزاری وبینارها را دارد. با اتاق های بازرگانی پاکستان و فعالان اقتصادی سازماندهی شود.

مسعود خوانساری اظهار داشت: موضوع حضور اتاق تهران و ایران و شرکت های بخش خصوصی در نمایشگاه کراچی پیگیری می شود. همچنین دعوت رسمی از سوی اتاق بازرگانی کراچی برای اعزام هیئت تجاری به تهران انجام خواهد شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا