عمومی

دستاوردهای تاریخ‌ساز عملیات «وعده صادق»

دستاوردهای تاریخ‌ساز عملیات «وعده صادق»

ایران نخستین کشور غیر هسته‌ای است که به یک منطقه هسته‌ای حمله می‌کند و طرف مقابل تا چند روز جرئت حمله جدید را هم ندارد. این اولین‌بار است که این اتفاق افتاده است؛ چرا که رژیم صهیونیستی ۴۰۰ کلاهک هسته‌ای دارد و توسط ایران معنای بازدارندگی و معادلات قدرت تغییر کرده است.

به گزارش یومیر، دکتر محمد جلیلی، دکترای علوم سیاسی در سرمقاله قدس نوشت:  با توجه به عملیات بی‌سابقه ایران در پاسخ به حمله رژیم اسرائیل لازم است نکاتی را عرض کنم. حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران توسط جنگنده فوق پیشرفته و نسل پیشرفته اف ۳۵ آمریکایی بدون اطلاع قبلی و از فاصله بسیار کم، ساختمان عادی و بدون پدافند کنسولگری ایران در سوریه را مورد هدف مستقیم قرار داد و با نقض حریم سوریه باوجود تمام شیوه‌نامه‌های حقوقی، دیپلمات‌های ایرانی را به شهادت رساند. پیغام پاسخ تنبیهی ایران بلافاصله به اسرائیلی‌‎‎ها رسید.
کار ایران از چند جهت بی‌سابقه بود:

اولاً اطلاع داد که پاسخ می‌دهد و رژیم اسرائیل کاملاً در حالت آماده‌باش قرار داشت و در مدت ۱۲ روز تحت فشار روانی ایران بود . ایجاد جنگ روانی از سوی ایران بسیار مهم بود. رژیم صهیونیستی در استیصال و خستگی نگه داشته شد. این رژیم همواره به نوعی ناموس غرب محسوب می‌شود و تعرض به آن نخستین‌بار توسط عملیات حماس انجام شد و به‌جز درگیری‌های موردی با حزب‌الله حمله به سرزمین‌‎های اشغالی اتفاق نیفتاده بود.
 اقدام دیگر مهم ایران این بود که از خاک خودش سرزمین‌های اشغالی را مورد هدف قرار داد و اولین دولت رسمی است که حمله جدی را رقم می‌زد.
سوم نشان داد ایران به تنهایی می‌تواند به محدوده ممنوعه ایالات متحده آمریکا وارد شود. منطقه‌ای که مورد حمایت اردن و مصر هم قرار گرفته بود و اصلی‌ترین حمایت‌ها را از جانب انگلستان و آمریکا از آن خود کرده بود.
عملیات روانی ایرانی‌ها بسیار مهم بود و بیانیه‌های مسئولان نظامی و دیپلماتیک کشورمان حائز اهمیت بود. سپاه ساعتی پیش از رسیدن موشک‌ها هم بیانیه داد که نشانه پیش‌بینی شکست رژیم صهیونیستی بود. گفته می‌شود ۱۱ کشور در خنثی‌سازی حمله ایران به رژیم صهیونیستی کمک کردند.
نکته مهم دیگر اینکه ایران ۳۰۰ سلاح نظامی را در این عملیات شرکت داد و در ساعاتی سوریه و لبنان هم راکت‌هایی پرتاب کردند که نشان‌دهنده امکان همکاری تسلیحاتی جبهه مقاومت است.
ایران در این عملیات نشان داد هم اراده زدن و هم توان دفاع را دارد. بازدارندگی ما بازی و دروغ و نمایش سیاسی نیست و جسارتش را هم داریم و اتفاقاً با ادوات بومی خود هم می‌زنیم برخلاف اسرائیل که ادواتش را از آمریکا گرفته است.
اما مهم‌ترین نکته این است که ایران نخستین کشور غیر هسته‌ای است که به یک منطقه هسته‌ای حمله می‌کند و طرف مقابل تا چند روز جرئت حمله جدید را هم ندارد. این اولین‌بار است که این اتفاق افتاده است؛ چرا که رژیم صهیونیستی ۴۰۰ کلاهک هسته‌ای دارد و توسط ایران معنای بازدارندگی و معادلات قدرت تغییر کرده است. ایران با اینکه سلاح هسته ای ندارد، اما با نوع رفتارش نشان داد می‌تواند بازدارنده باشد.
بزرگ‌ترین حمله پهپادی و برون‌مرزی موشکی در تاریخ توسط ایران انجام شده و هدف ایران هم زدن صرفاً موقعیت نظامی جبل الشیخ و پایگاه نظامی النقب بود که هر دو را خود اسرائیلی‌ها اذعان کردند که مورد اصابت قرار گرفته است و ایران این عملیات را با موشک بالستیک خود انجام داد و اساساً قرار نبوده پهپادها به اسرائیل برخورد کنند. ایران می‌توانست بدون نیاز به اطلاع این کار را انجام دهد و موشک‌های ایرانی توانستند گنبد آهنین را ناکام بگذارند و از پنج‌ لایه حفاظتی عبور کنند.
در حقیقت اکنون ایران به‌صورت جدی وارد گام دوم انقلاب شده و حرکتی را رقم زده که بسیار مهم‌تر از ملی شدن صنعت نفت، فتح خرمشهر و خروج آمریکا از افغانستان بود. اتفاق ۲۶ فروردین ، نشان داد دیگر قرار نیست ایران مماشات کند؛ چراکه بازدارندگی ایران به حدی بود که آمریکایی‌ها به‌صراحت اعلام کردند در تجاوز جدید از اسرائیل حمایت نخواهند کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا