اجتماعی

درمان کووید با روش‌های ایمنی‌ درمانی سرطان

یومیر/ خراسان رضوی پروفسور آزمایشگاه آمریکایی جکسون از روش های سلول درمانی کاردی برای از بین بردن موثر ویروس SARS-CoV-2 قبل و بعد از عفونت در شرایط آزمایشگاهی استفاده می کند.

بر اساس گزارش Eurocalert، میلیون‌ها نفر بر اثر عفونت کووید-19 جان خود را از دست داده‌اند و میلیون‌ها نفر دیگر همچنان با بیماری مزمن و کووید طولانی‌مدت مواجه هستند، که باعث کشف ابزارهای عملی، در دسترس و قدرتمند پیشگیری از SARS-CoV-2 و درمان‌های کووید شد. 19 – آن را ضروری می کند.

در موسسه تحقیقات غیر انتفاعی زیست پزشکی، آزمایشگاه جکسون برای پزشکی ژنومیک، دکتر. دریا اونوتماز و گروه تحقیقاتی اش روشی را که اغلب به عنوان درمان سرطان برای از بین بردن ویروس SARS-CoV-2 مورد استفاده قرار می گیرد، اقتباس کردند.

نتایج این تحقیق چندین استراتژی مبتنی بر ایمنی را برای کشف درمان و پیشگیری از کووید-19 نشان می دهد.

اولین رویکرد ایمونوتراپی بر روی پروتئین سنبله موجود در SARS-CoV-2 و گیرنده سلول میزبان، آنزیم مبدل آنژیوتانسین 2 (ACE2) متمرکز است. پروتئین اسپایک مولکولی روی سطح ویروس مسئول عفونت سلول های میزبان سالم است. این پروتئین از طریق گیرنده آنزیم مبدل آنژیوتانسین 2 وارد سلول می شود و به RNAi ویروسی اجازه می دهد تا کنترل خود را آغاز کند.

در تحقیقات Onotmaz، سلول‌های T با سلول‌های ضد اسپایک و سلول‌های آنزیم مبدل ضد آنژیوتانسین 2 برای هدف قرار دادن پروتئین اسپایک یا گیرنده آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین 2 با ویژگی و کارایی بالا در انواع مختلف سلول‌های آلوده مهندسی شدند.

روش دوم ایمونوتراپی وسیله ای مبتنی بر آنتی بادی برای جلوگیری از عفونت کووید-19 فراهم می کند. سلول‌های T با یک آنتی‌بادی با ویژگی دوگانه که با آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین-2 ترکیب شده بود، مهندسی شدند تا سلول‌های T خود بیمار را برای از بین بردن سلول‌های آلوده نشان‌دهنده پروتئین SARS-CoV-2 بر روی سطح خود، فعال کند. درمان با آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین ۲ با اثر دوگانه، سلول‌های T سالم را در یک فرد فعال می‌کند تا سلول‌های مثبت سنبله را پس از عفونت هدف قرار دهند، به جای اینکه سلول‌های اصلاح‌شده خارج از بدن برای کشتن سلول‌های آلوده را داشته باشند.

برخلاف اکثر درمان‌های کنونی، سلول‌های دوگانه ACE-2 اصلاح‌شده از گیرنده ACE-2 برای هدف قرار دادن تظاهرات مختلف پروتئین اسپایک در همه انواع SARS-CoV-2، از جمله دلتا، امیکرون، و غیره استفاده می‌کنند. آنزیم مبدل آنژیوتانسین با اثر دوگانه 2 ممکن است حذف موثرتر آنزیم 2 تبدیل کننده آنژیوتانسین اتصال قوی تر را فراهم کند و همچنین ممکن است به عنوان یک طعمه برای جلوگیری از ورود ویروس به سلول ها عمل کند و یک استراتژی پیشگیرانه احتمالی را ارائه دهد.

هر دو روش پیشنهادی سلول درمانی کاردی و درمان مبتنی بر آنزیم مبدل آنژیوتانسین با اثر دوگانه، استراتژی‌های بالقوه امیدوارکننده‌ای را برای درمان و پیشگیری از کووید-19 در آینده ارائه می‌کنند.

نتایج این تحقیق در مجله Clinical & Translational Immunology منتشر شده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا