اجتماعی

درمان سرطان روده بزرگ با دستگاه بی‌سیم

یومیر/ خراسان رضوی یک دستگاه بی سیم برای ارائه امکانات جدید در درمان سرطان روده بزرگ معرفی شد.

تیمی از دانشگاه تگزاس در دانشگاه آمریکایی (A&M) در حال توسعه یک دستگاه داخل حفره‌ای هستند که به پزشکان اجازه می‌دهد سلول‌های سرطانی باقیمانده در طول جراحی را بکشند و نیاز به درمان‌های اضافی مانند شیمی‌درمانی را کاهش دهند.

جراحی تنها گزینه درمانی برای افرادی است که سرطان روده بزرگ تشخیص داده شده است. متأسفانه، وقتی سلول‌های سرطانی میکروسکوپی در طول جراحی باقی می‌مانند، جراحی اغلب با این واقعیت که بیماری به محل سرطان بازمی‌گردد، پیچیده می‌شود. شیمی درمانی یک گزینه درمانی است که اغلب با جراحی انجام می شود، اگرچه می تواند منجر به عوارض جانبی مضر شود.

دکتر. سانگ دوم پارک، استادیار دپارتمان مهندسی برق و کامپیوتر، و محقق مرکز فناوری و سیستم های مخابراتی در دانشگاه A&M در تگزاس، و تیم تحقیقاتی او در حال کار برای توسعه یک بی سیم کم هزینه و کم هزینه هستند. دستگاهی با گزینه های درمانی ایمن تر و دقیق تر. پیشنهاداتی برای سرطان ها

محققان از درمان فتودینامیک (PDT) برای کشتن سلول های سرطانی در حین جراحی با استفاده از یک داروی حساس به نور، یک داروی فعال کننده نور، استفاده می کنند. در طول این فرآیند، جراحان قادر خواهند بود بیشتر تومور را بردارند و پس از فعال شدن داروی حساس به نور توسط نور، بستر تومور را کاملاً تحت تابش قرار دهند. این ترکیب منجر به درمان کامل به روشی ایمن و موثر بدون هیچ گونه عوارض جانبی مضر می شود.

پارک گفت: “دستگاه کاشت و کوچک کننده زیست سازگار، میزان نور و فتودینامیک درمانی را که برای پاسخ فردی تومور طراحی شده است، امکان پذیر می کند.”

در درازمدت، این منجر به زمینه‌ای می‌شود که پتانسیل ارائه ظرفیت نظارت بر سلامت بالینی را برای استفاده مداوم فراتر از محدودیت‌های بیمارستان یا امکانات آزمایشگاهی سنتی دارد. همچنین گزینه های درمانی برای جلوگیری از پیشرفت بیشتر بدخیمی و در نتیجه بهبود قابل توجه کیفیت زندگی افراد مبتلا به سرطان را فراهم می کند.

اینها بار مالی عظیم بر منابع سرطان را که تنها در سال 2020 بالغ بر 167 میلیارد دلار بود، کاهش می دهد. انتظار می رود تا سال 2022، هزینه های جهانی سرطان شناسی به 206 میلیارد دلار برسد که افزایش 23.35 درصدی است.

بر اساس گزارش موسسه تحقیقات سرطان آمریکا، سرطان کولورکتال سومین سرطان شایع در سراسر جهان است، به استثنای سرطان پوست. طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، حدود 149500 بزرگسال در ایالات متحده در سال جاری به سرطان روده بزرگ مبتلا شده اند و انتظار می رود که این سرطان باعث مرگ 52980 نفر شود.

اگرچه درمان فوتودینامیک در بسیاری از سرطان‌های تومور جامد مؤثر بوده است، استفاده بالینی آن به دلیل درک ناقص پاسخ‌های مختلف به سرطان و بافت طبیعی و فقدان روش‌هایی برای نظارت بر پاسخ تومور و تنظیم نور بر اساس آن محدود شده است.

برای پر کردن این شکاف، پارک و تیم تحقیقاتی او یک رویکرد دو مرحله ای را پیشنهاد کرده اند. ابتدا یک داروی حساس به نور تجویز می شود که بیشتر توسط سلول های تومور گرفته می شود، سپس تومور با نور غیر حرارتی در طول موج متناسب با طیف جذب دارو روشن می شود. فعال شدن دارو باعث واکنش فتوشیمیایی می شود که باعث مرگ سلول های تومور می شود.

پارک اضافه کرد: دستگاه داخل حفره بستری با حداقل تهاجم و زیست سازگار را برای تشخیص نور سلول های سرطانی باقی مانده و رساندن آنها به سلول های توموری واقع در هر قسمت از بدن فراهم می کند و می تواند سینه، کلیه، ریه، پانکراس، پروستات، تخمدان را تحت تاثیر قرار دهد. و سرطان های نادر را نشان می دهد.

سایر مشارکت کنندگان در این مطالعه شامل چندین محقق مشهور از دپارتمان مهندسی برق و کامپیوتر، دانشگاه لیدز در بریتانیا و دانشگاه سان مون در کره جنوبی است.

جزئیات بیشتر در مورد این دستگاه در مجله Nature Communications منتشر شده است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا