ورزشی

خوان کارلوس گاریدو سرمربی جدید پرسپولیس را بیشتر بشناسید

آفتاب‌‌نیوز :

خوان کارلوس گاریدو فرناندز سرمربی جدید تیم فوتبال پرسپولیس، در کارنامه خود روز‌های پرنوسانی را سپری کرده است. در سابقه کاری او هم صعود به لیگ قهرمانان اروپا دیده می‌شود و هم اخراج‌های پیاپی به چشم می‌خورد.

خوان کارلوس گاریدو فرناندز، مربی سرشناس اسپانیایی، به عنوان سرمربی جدید تیم فوتبال پرسپولیس معرفی شد. گاریدو که متولد ۲۹ مارس ۱۹۶۹ در والنسیا است، در گذشته هدایت تیم‌های معروفی همچون ویارئال و رئال بتیس در لالیگا را بر عهده داشته و تجربه‌های موفقی در کشور‌های عربی و آفریقایی نیز دارد. اما در کارنامه او اخراج‌های متعددی هم به چشم می‌خورد که نشان از دوران مربیگری پرنوسان برای او است.

آغاز مربیگری

گاریدو فعالیت مربیگری خود را در سال ۱۹۹۳ و از سن ۲۴ سالگی با تیم «ال پوج» که یک تیم محلی بود آغاز کرد و تا سال ۱۹۹۸ هدایت این تیم را برعهده داشت و در سال ۱۹۹۸ به تیم دسته سومی «دیپورتیوو اوندا» پیوست تا نخستین تجربه جدی مربیگری خود را آتجربه کرده باشد. این تیم بخشی از تیم ویارئال اسپانیا است و به نوعی «تیم رزرو» ویارئال محسوب می‌شود.

سپس در تیم دوم ویارئال کار خود را ادامه داد تا اینکه در فصل ۲۰۰۹ به عنوان سرمربی تیم اصلی ویارئال منصوب شد و دراین فصل با ویارئال به مقام هفتم لالیگا رسید و در فصل ۲۰۱۰ این تیم را به موفقیت‌های قابل توجهی از جمله راهیابی به نیمه نهایی لیگ اروپا و صعود به لیگ قهرمانان اروپا رساند. در لالیگا عنوان چهارمی را کسب کرد و فصل موفقی را با این تیم پشت سر گذاشت.

اما در فصل ۲۰۱۱ همه چیز برای او و ویارئال تغییر کرد. ویارئال نتایج ضعیفی در این فصل گرفت. مصدومیت‌های پیاپی روی عملکرد تیم تاثیرگذاشته بود و برخی تصمیمات مدیریتی موجب شده بود او در کنفرانس‌های مطبوعاتی نتایج ضعیف تیمش را به عوامل بیرونی مانند داوری نسبت دهد و در نهایت پس از یک شکست خانگی تحقیرآمیز در کوپا دل ری برابر تیم دسته سومی میراندرس اخراج شد.

در کلوب بروژ

او در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲ به عنوان سرمربی کلوب بروژ منصوب شد و به دنبال اخراج ژرژ لیکنس، این سمت را بر عهده گرفت. گاریدو در ابتدای کار خود نتایج مناسبی کسب کرد، اما در نهایت نتوانست به موفقیت پایدار دست یابد.

در سپتامبر ۲۰۱۳، پس از تنها کمتر از یک سال، گاریدو از سمت خود برکنار شد. در طول دوران حضورش در کلوب بروژ، تیم تحت هدایت او ۳۷ بازی انجام داد که ۲۰ پیروزی، ۹ تساوی و ۸ شکست را تجربه کرد. هرچند درصد برد‌های او نسبتاً بالا بود (۵۴.۰۵%)، اما به دلیل ناتوانی در دستیابی به موفقیت‌های بزرگ و ثبات در عملکرد، مدیریت باشگاه تصمیم به تغییر سرمربی گرفت.

اخراج از بتیس و آمدن کالدرون

خوان کارلوس گاریدو در مدت کوتاهی که سرمربی رئال بتیس بود، نتایج چندان مطلوبی کسب نکرد. او در دسامبر ۲۰۱۳ به عنوان سرمربی بتیس منصوب شد، اما پس از تنها ۹ بازی رسمی و تنها یک پیروزی، در ژانویه ۲۰۱۴ از سمت خود برکنار شد. در طول این مدت، بتیس سه شکست متوالی را تجربه کرد که آخرین آن‌ها شکست ۵-۰ در برابر رئال مادرید بود. این نتایج ضعیف باعث شد که بتیس در رده آخر جدول لالیگا قرار گیرد و در نهایت مدیریت باشگاه تصمیم به اخراج گاریدو گرفت.

او تنها یک ماه و نیم هدایت بتیس را برعهده داشت و پس از اخراج او، گابریل کالدرون که در فصل ۲۰۲۰ سرمربی پرسپولیس شد روی نیمکت رئال بتیس نشست.

موفقیت در مصر و حضور در میان برترین مربیان جهان

او بیشترین موفقیت‌هایش را در کشور‌های عربی و آفریقایی به دست آورد. او در سال ۲۰۱۴ با تیم الاهلی مصر به قهرمانی جام کنفدراسیون آفریقا و سوپر جام مصر دست یافت، اما در پایان فصل از هدایت این تیم کناره گیری کرد.

عملکرد موفق او در الاهلی موجب شد از سوی پایگاه «Football Coach World Ranking» به عنوان سی و چهارمین مربی ارزشمند جهان انتخاب شود.

ناکامی در عربستان

در تاریخ ۶ نوامبر ۲۰۱۶، خوان کارلوس گاریدو به عنوان سرمربی تیم باشگاه الاتفاق در لیگ حرفه‌ای عربستان منصوب شد. او قراردادی هفت ماهه با این تیم امضا کرد. اما پس از ۲۲ بازی در فوریه ۲۰۱۷ از سمت خود برکنار شد.

بازگشت به آفریقا

این سرمربی اسپانیایی از فصل ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ هدایت رجا کازابلانکا را برعهده داشت و با این تیم توانست قهرمان جام حذفی مراکش شود و در جام کنفدراسیون آفریقا در سال ۲۰۱۸ هم عنوان قهرمانی را کسب کرد.

او هرچند کارنامه قابل قبولی در این تیم مراکشی داشت، اما چند شکست پیاپی موجب شد مدیران باشگاه تصمیم به اخراج او بگیرند. او در دیدار آخر خود برابر ستاره ساحلی تونس در رقابت‌های آفریقایی شکست خورد و همین مساله موجب اخراج او شد. در سال ۲۰۱۸ آمار ۵۵ مسابقه، ۳۸ برد، ۷ مساوی، ۱۰ باخت، ۹۲ گل زده است و ۵۰ گل خورده را به دست آورد.

تجربه مربیگری در العین و تقابل با استقلال

یک ماه پس از برکناری از تیم رجا، گاریدو در میانه‌های فصل، جانشین «زوران مامیچ» در تیم العین امارات شد و تا پایان فصل در این تیم ماند. در این فصل العین در لیگ قهرمانان آسیا (۲۰۱۹) با استقلال تهران، الدحیل و الهلال در گروه مرگ قرار داشت و در نهایت همراه با استقلال از دور رقابت‌ها کنار رفت.

العین در دو دیدار برابر استقلال به تساوی یک به یک و شکست ۲ بر یک رسید و چند روز بعد هم از هدایت این تیم کناره گیری کرد. هدایت استقلال در این فصل را فرهاد مجیدی برعهده داشت.

او پس از العین به تیم ستاره ساحلی تونس رفت و قراردادی ۳ ساله با این تیم امضا کرد، اما پس از مدت ۳ ماه به دلیل نتایج ضعیف از کار برکنار شد.

سپس در سال ۲۰۲۰ به کازابلانکا در مراکش برگشت، اما اینبار هدایت تیم «وداد» را برعهده گرفت، اما چند ماه بعد و در حالی که این تیم را به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آفریقا رسانده بود از کار برکنار شد.

بازگشت ناموفق به اسپانیا

این سرمربی اسپانیایی پس از اخراج از وداد کازابلانکا پس از ۷ سال در ژانویه ۲۰۲۱ به اسپانیا برگشت و هدایت تیم دسته دومی «کاستیون» را برعهده گرفت و در حالی که در فاصله ۲ هفته مانده به پایان فصل در منطقه سقوط قرار داشت در می ۲۰۲۱ از سوی مدیران باشگاه اخراج شد.

ناکامی در مصر

این مربی اسپانیایی در در سپتامبر ۲۰۲۲ به مصر برگشت و هدایت تیم «اسماعیلی» را برعهده گرفت، اما پس از کسب ۲ امتیاز از ۵ بازی در دسامبر همان سال اخراج شد.

ورود مجدد به مراکش

او در فوریه ۲۰۲۳ باز هم هدایت تیم وداد کازابلانکا را برعهده گرفت و اینبار هم تجربه کوتاه مدتی در این تیم داشت و در می‌همان سال و در حالی که تنها ۲ امتیاز از تیم صدرنشین عقب‌تر بود و خود را آماده نیمه نهایی لیگ قهرمانان آفریقا می‌کرد از سوی رییس باشگاه اخراج شد.

یک بحران سیاسی

او در فصل ۲۰۲۳ هدایت یو اس ام الجزایر را برعهده گرفت، اما یک بحران سیاسی میان الجزایر و مراکش موجب شد او از هدایت این تیم کناره گیری کند.

دو کشور الجزایر و مراکش سال‌های زیادی است که در خصوص مناطقی از صحرای غربی اختلافات عمیقی دارند و روابط سیاسی و دیپلماتیک دو کشور را به طور کامل تحت و الشعاع قرار داده است. ماجرای جدایی او از این تیم از زمانی آغاز شد که تیمش باید در یکی از رقابت‌های لیگ قهرمانان آفریقا برابر تیم فوتبال «برکان» مراکش قرار می‌گرفت.

اما مقامات الجزایری تجهیزات تیم «برکان» را پس از ورود آن‌ها به الجزایر برای بازی اول در مرحله نیمه‌نهایی توقیف کردند. دلیل این کار هم این بود که تیم برکان نقشه مراکش را به شکلی روی پیراهن‌های خود حک کرده بودند که مناطق صحرای غربی هم بخشی از این کشور ترسیم شده بود و همین مساله موجب نارضایتی مقامات الجزایری شده بود.

این مسئله به لغو بازی انجامید و کنفدراسیون فوتبال آفریقا تیم برکان را با نتیجه ۳ بر صفر برنده اعلام کرد. در بازی برگشت هم که قرار بود در مراکش برگزار شود، تیم یو اس ام از حضور در این مسابقه انصراف داد. کنفدراسیون فوتبال آفریقا این دیدار را هم ۳ بر صفر به سود تیم مراکشی اعلام کرد و یو اس ام حذف شد.

طبق گزارش رسانه Medi ۱ TV، گاریدو اعلام کرده است که او هیچ دخالتی در مساله مربوط به لباس‌ها نداشته و تمرکز اصلی او بر روی مسائل فنی فوتبال بوده است. او همچنین اعلام کرده که از رخداد‌های پیرامون این اختلاف ناراضی است و تأکید کرده که علاقه‌ای به درگیر شدن در مسائل خارج از زمین فوتبال ندارد. این مربی اسپانیایی اظهار داشت که اصلی‌ترین دلیل استعفای این است که نمی‌خواهد درگیر مسائل خارج از زمین شود.

دکمه بازگشت به بالا