عمومی

تیم ۳۲+۱ جام جهانی قطر

تیم های 1+32 جام جهانی قطر

در حاشیه جام جهانی فوتبال امسال شاهد پرچم فلسطین در دستان بسیاری از تماشاگران فوتبال چه در داخل و چه خارج از ورزشگاه بوده ایم. کشوری که در بین 32 تیم حاضر در جام جهانی حضور ندارد اما پرچمش در جام جهانی به تعداد زیاد دیده می شود. صادق فرامرزی روزنامه نگار برای ایسناپلاس از حضور پررنگ این پرچم در قطر نوشت.

ایسناپلاس:خیابان های دوحه پر از پرچم ها و نمادهای 33 کشور است: 1+32
32 تیمی که طبق روال معمول به جام جهانی راه یافته اند شانس خود را برای برد و موفقیت در جام امتحان می کنند، گاهی پیروز می شوند و گاهی می بازند، هوادارانشان می خندند و می گریند، پرچم هایشان در آن مسابقات حضور دارد. و در بازی هایی که در آن شرکت می کنند غیبت نیست، بالاخره حاملان پرچمی با جام طلایی عکس یادگاری می گیرند و پرونده این جام بسته می شود. اما تاریخچه آن نیز متفاوت است. در جام غایب است، پرچمش در گوشه ورزشگاه در تمام مسابقات می رقصد، در کنار جشن پیروزی همه تیم ها دیده می شود، چارچوب مشترک ملت هایی است که با هم رقابت می کنند و با هم رقابت می کنند. آن دوستی؛ پرچم فلسطین شاید دومین پرچمی باشد که در تمامی تنظیمات جام جهانی 2022 حضور دارد، پس از پرچم قطر که به صورت رسمی در سراسر شهر قابل مشاهده است. میزبانی قطر از این تورنمنت فرصت بی نظیری را به فلسطینیان و حامیان این کشور اشغالی داده است تا به همگان یادآوری کنند که این آرمان نباید فراموش شود. از سوی دیگر رژیم صهیونیستی چشم خود را بر این رویداد بزرگ جهانی و میلیون ها گردشگر که به قطر رفته اند نبسته و تعدادی از آنها را در پوشش هواداران و خبرنگاران به دوحه فرستاده است.
در اولین شب اقامتم در دوحه و همزمان با بازی افتتاحیه، به زمین های شلوغ شهر رفتم، جایی که هواداران تیم ها جمع شده بودند و صدای آنها بلند بود، اولین چیزی که توجه من را به خود جلب کرد حجم زیاد آن بود. تعداد پرچم های فلسطین در دست هواداران تیم های عربی (بعدا توضیح می دهم، به گونه ای دیگر به این موضوع اشاره خواهم کرد)، در میان آنها تونسی ها بیشتر از دیگران با این پرچم حضور داشتند. رابطه نزدیک فلسطینی ها با کشورهای شمال آفریقا مانند مصر، الجزایر، مراکش، تونس و… برای من عجیب نبود. اما جالب ترین نکته همراهی گردشگران کشورهای دیگر با این پرچم بود. بسیاری از فلسطینی ها با پرچم های خود در تجمعات هواداران حاضر شدند و ناگهان گروهی از هواداران اروپایی و آمریکای لاتین از آنها خواستند عکس یادگاری بگیرند. در بازی با انگلیس و در ورودی استادیوم خلیفه دوحه بودم که تعدادی از هواداران انگلیس را دیدم که تی شرت هایی با شعار فلسطین آزاد پوشیده بودند. شب بعد در مترو با یک جوان فلسطینی صحبت کردم تا اینکه نام ایران را شنید، تصاویر حضورش در بازی ایران و انگلیس را به ما نشان داد و گفت که روی سکو نشسته است. ایرانیان با پرچم فلسطین.
برای من، فلسطین همیشه بیشتر از کلیشه ها و روایت یک خط رسمی معنا داشته است. تا حدودی در موردش مطالعه کرده ام و اخبارش را به صورت تخصصی دنبال می کنم. بنابراین تعجب آور نبود که بسیاری از فلسطینی ها با نشان دادن نماد پیروزی در برابر فلسطینیان و آرزوی آزادی سرزمین شریف با تعجب به من نگاه کردند! واقعیت این است که برخلاف حمایت همه جانبه کشورم از گروه های مقاومت فلسطین، کمترین وسیله ارتباطی بین ایران و مردم فلسطین (به ویژه ساکنان اردوگاه های اردن) وجود ندارد و بسیاری از آنها معتقد نیستند که ایران حامی کشورشان است. اکنون در غیاب فضای ارتباطی بین مردم دو کشور، می‌توان به گسترش روایت‌های ضد ایرانی درباره عربستان در رسانه‌های آنها اضافه کرد. در این شرایط، شاید باورش سخت باشد که برافراشتن پرچم فلسطین در کنار ایران، کلیشه های نادرست درباره ایران را در ذهن فلسطینیان تضعیف و بی اعتبار کند.
در سوی دیگر مسئله فلسطین، این حضور غایب در جام جهانی، رسانه های رژیم صهیونیستی حضور چشمگیری در میادین دارند. پروژه عادی سازی روابط با تل آویو که با چراغ سبز عربستان و افتتاح سفارتخانه های رژیم صهیونیستی در ابوظبی و منامه آغاز شد، هیچ تغییری در واکنش مردم منطقه به حضور اشغالگران ایجاد نکرده است. . . پرچم فلسطین همه جا است و هر جا خبرنگاران اسرائیلی ظاهر می شوند، پرچم ها در مقابل دوربین های تلویزیونی این رژیم برافراشته می شود. حضور خبرنگار شبکه 13 اسرائیل در محوطه ورزشگاه خلیفه دوحه و تلاش برای گفت و گو با ایرانیان حاضر، اگرچه با برخی گروه های خرابکاران و ضدانقلاب همراه بود، اما با واکنش منفی از سوی گروه های برانداز و ضدانقلاب همراه شد. اکثریت ایرانیان هو کردن خبرنگار اسرائیلی در محوطه ورزشگاه احمد بن علی و در حاشیه بازی ایران و ولز در بسیاری از رسانه ها بازتاب داشت. در حال و هوای جشن بعد از بازی که هواداران دو تیم عکس های یادگاری گرفتند، حضور یک اسرائیلی را در بین ایرانی ها دیدم که گفت: من اسرائیلی هستم و ایران را دوست دارم، می خواهم عکس یادگاری بگیرم. با تو»، پیشنهادی که البته با واکنش منفی، سرد و بعضا تند ایرانی ها مواجه شد.

با همه این ویژگی ها و مشاهدات، میزبانی قطر در جام جهانی 2022 فرصت خوبی را به این کشور داد تا هویت خود را در بین کشورهای عربی و اسلامی تقویت کند. قطر که در 2 دهه گذشته همواره سعی داشته خود را به عنوان حامی اصلی فلسطین و گروه های مقاومت معرفی کند، از فضای عمومی جام حذفی برای این منظور استفاده کرد. اگرچه دوحه به تعدادی از اسرائیلی‌ها اجازه ورود داده است (چیزی که احتمالاً در صورت امتناع با واکنش فیفا مواجه می‌شود)، اما از اهرم‌های لازم برای برجسته کردن حمایت خود از فلسطین نیز استفاده کرده است. قطر کلیشه دلبستگی مردم مسلمان به موجودیت اسرائیل را در سطح یک جشنواره جهانی تضعیف کرده و همچنین پذیرفته است که با فلسطینی ها همراهی کند. شاید دیر، اما لازم است ایران فلسطین را با تنوع و زبان نسل جدید به رسمیت بشناسد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا