عمومی

تلاقی جاذبه‌های طبیعی و تاریخی/ «گمیشان» چشم به راه گردشگر است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

کهخبرگزاری آنلاین – گروه استانی: شهرستان 80 هزار نفری گمیشان در 45 کیلومتری گرگان قرار دارد که در سال 1387 از بندرترکمن جدا شد.

اکثر ساکنان این شهر از هموطنان ترکمن هستند و بومیان منطقه به جای استفاده از واژه گامیش تپه (مرکز شهر) از عنوان کوموشادفه که در زبان ترکمنی به معنای تپه نقره ای است استفاده می کنند. این نام دلایل زیادی دارد که مهم ترین آن کشف سکه های نقره در اطراف این شهر است.

گامیش تپه قدیمی ترین شهر ترکمن نشین گلستان و پرجمعیت ترین نقطه این منطقه در دوره قاجاریه است. شهری که شهرداری آن در سال 1309 تاسیس شد و با تهران برابری می کند.

بافت تاریخی این شهر حکایت از استقرار باستانی گمیش تپه دارد. در محله های گامیش تپه مانند محله خوزینی، محله مظفری، محله شیرمحمدی و… بناها و آثار تاریخی زیادی به سبک روسی مانند عابدی کر، خوزینی و عطاجانی وجود دارد که گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

از دیگر مناطق گردشگری این شهرستان می توان به تالاب بین المللی گامیشان، گل افشان نفتلیجه و قاران یراق، موزه مردم شناسی و بخش هایی از دیوار تاریخی گرگان اشاره کرد.

در کنار همه این جاذبه ها نباید از تنها ساحل شنی استان که در روستای چارقلی این شهرستان قرار دارد غافل شد.

تقاطع جاذبه های طبیعی و تاریخی

البته آداب و رسوم و حتی نوع خاص پوشش مردم و سبک زندگی مردم از جاذبه های این شهر مرزی در استان گلستان است که می تواند نقش بسزایی در جذب گردشگر داشته باشد.

در کنار تمام ویژگی های طبیعی و تاریخی شهرستان گامیشان، سیل اواخر سال 1397 این شهر را جهانی کرد و بسیاری از هموطنان ایرانی مقیم و خارج از کشور که نام گامیشان را نشنیده بودند با این شهر آشنا شدند. این شهر در روزهای سخت به نماد وحدت شیعه و سنی تبدیل شد.

تالاب بین المللی گامیشان

در قسمت شمالی و غربی شهرستان گامیشان تالاب بزرگی وجود دارد که به تالاب بین المللی گامیشان معروف است. تالاب گامیشان تالاب ساحلی به وسعت 20000 هکتار است که گونه های مختلف پرندگان از جمله اردک، غاز، قو، پلیکان، باکلان، درنا، سلیم، کاکایی، چنگر، حواصیل، خوتکا، گیلان شاه و طلیلا به آن هجوم می آورند. در فصول سرد سال

گمیش تپه دومین بافت تاریخی گلستان را داردبر اساس برخی آمارهای رسمی، تعداد گونه های موجود که برای زمستان گذرانی یا تولید مثل به منطقه می آیند از 100 گونه فراتر می رود.

در میان پرندگان آبزی، چنگر فراوان‌ترین و غاز سفید و پلیکان پا خاکستری کمیاب‌ترین و شاید ارزشمندترین پرندگان تالاب بین‌المللی گامیشان هستند.

این تالاب ظرفیت گردشگری طبیعی را دارد و می تواند مکانی برای پرندگان باشد.

بافت تاریخی گمیش تپه

پس از شهر گرگان، شهرستان گامیش تپه دومین بافت تاریخی ارزشمند گلستان را به خود اختصاص داده است. شکل و فرم شیروانی ها، ساختمان ها، سکو سازی و استفاده فراوان از چوب از ویژگی های بارز معماری این شهر است.

سبک معماری این شهر معماری روسی است و قدمت بسیاری از بناهای تاریخی این منطقه به اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی می رسد.

تقاطع جاذبه های طبیعی و تاریخی

حداقل 60 خانه قدیمی در گمیشان وجود دارد که از این تعداد بیش از 20 خانه ثبت ملی شده است که از مهمترین آنها می توان به خانه شیرمحمدلی و خانه خوزینی اشاره کرد.

خانه‌های تاریخی گامیشان سال‌هاست که مورد توجه قرار نمی‌گیرد و تنها در یکی دو سال اخیر به برخی از صاحبان این خانه‌ها مبالغ ناچیزی برای تعمیرات پرداخت می‌شود و ثبات در آن حاکم است.

موزه مردم شناسی گمیش تپه

تقریباً در مرکز شهر سنتی و زیبای گامیش تپه، بنای تاریخی معروف به خانه گوکلانی وجود دارد که قدمت آن به دوره پهلوی اول بازمی‌گردد. بنایی که به دلیل ویژگی های خاصش به موزه مردم شناسی گمیشان تبدیل شده است.

این موزه به معرفی مشاغل بومی و سنتی مردم ترکمن، آداب و رسوم محلی و صنایع دستی آنها می پردازد و در سال 1388 راه اندازی شده است.

اکثر مردم ساکن در شهرستان گمیشان ترکمن هستند و دارای هنرهای سنتی و صنایع دستی و آداب و رسوم، آیین ها و مشاغل محلی خاص هستند که حفظ و معرفی آن علاوه بر توسعه فرهنگی منطقه باعث جذب گردشگران بیشتر و حفظ اصالت آن می شود. .

بخش بافندگی تولید صنایع دستی ترکمن عمدتاً شامل قالی، نمد و گلیم و سوزن دوزی، ساخت زیورآلات سنتی و حصیربافی از دیگر فعالیت‌ها است.

تقاطع جاذبه های طبیعی و تاریخی

آبفشان های گمیشان و دیوار تاریخی گرگان

پدیده زمین شناسی فوران آتشفشانی «قران یراق» یک جاذبه طبیعی قدیمی و فرسوده از دهانه ای است که گل همراه با گاز در آن منتشر شده است. این فوران آتشفشانی به صورت تپه ای مخروطی شکل ثبت شده است و قطر دهانه آن 700 متر است.

قران یارق کلمه ای ترکمنی به معنای شکم دریده یا جایی که شکم زمین شکافته و دریده می شود.

این منطقه در فصل بهار پوشیده از انواع گل و گیاه است، در قسمت شمالی آن بخشی از دیوار اسکندر (دیوار دفاعی شهر قدیم جرجان) است و اهالی گمیشان بیشتر تعطیلات خود را سپری می کنند. آنجا. در ماه های اخیر به دلیل کاهش بارندگی، این جاذبه طبیعی خشک شده است.

در قسمت شمالی این تپه در محدوده روستاهایی مانند سقراطپه، قلعه جیق، آلتی و کله پست، بخش هایی از دیوار تاریخی گرگان را می بینیم که علیرغم تمام تلاش های نهادهای متولی، وضعیت مناسبی ندارد. ، و گندم و جو در قسمت هایی از بستر یا محراب این اثر باستانی کشت می شود.

تقاطع جاذبه های طبیعی و تاریخی

دیوار دفاعی، دیوار بزرگ گرگان یا دیوار سرخ که در برخی متون باستانی از آن به عنوان مار سرخ یاد می‌شود، طولانی‌ترین دیوار آجری جهان و سومین دیوار بزرگ جهان پس از دیوار چین و آلمان است.

یکی دیگر از آبفشان های گامیشان، آبفشان نفتلیجه است که در 20 کیلومتری شمال شهر گامیش تپه قرار دارد و چند سال پیش بر اثر حوادث زمین شناسی آب آن به رنگ ارغوانی در آمد اما این اتفاق طبیعی دوباره پایان یافت و آبی نسبتاً آبی است. .

ساحل چارقلی

ساحل روستای چارقلی در پنج کیلومتری جنوب غربی شهر گامیش تپه قرار دارد و تنها ساحل شنی گلستان است.

تقاطع جاذبه های طبیعی و تاریخی

ویژگی اصلی ساحل چارگولی عدم تضاد، شنی بودن و متصل بودن مستقیم به دریای خزر است که پتانسیل سرمایه گذاری بی نظیری محسوب می شود.

گمیشان از شمال با کشور ترکمنستان، از جنوب با شهرستان ترکمن، از شرق به شهرستان آق قلا و از غرب به دریای خزر همسایه است.

از جمله صنایع دستی شهرستان گمیشان می توان به تولید قالی، قالی، قالی، نمد، پشتی، روسری ترکمنی، جاجیم و فرش دستبافت اشاره کرد که بیشتر توسط زنان و دختران ترکمن تولید می شود.

دکمه بازگشت به بالا