اجتماعی

ترکیباتی مفید برای سلامت پوست

آنتی اکسیدان ها ترکیبات ارزشمندی برای حفظ سلامت بدن از جمله سلامت پوست هستند و در گروه مکمل های غذایی مفید برای مراقبت از این بافت های حیاتی و محافظت از اندام ها قرار می گیرند.

به گزارش یومیر، عوامل مختلفی در محیط زندگی وجود دارد که می تواند به سلامت پوست آسیب برساند، از جمله فرآیندی به نام «استرس اکسیداتیو» یا «استرس اکسیداتیو».

این فرآیند زمانی اتفاق می افتد که مولکول های ناپایدار معروف به رادیکال های آزاد به سلول های شما متصل می شوند. آنها می توانند DNA سلول ها یا غشاء آنها را تغییر دهند.

استرس اکسیداتیو می تواند از نور خورشید یا محیطی مانند دود و آلودگی ناشی شود. همچنین می تواند به عنوان بخشی از متابولیسم طبیعی پوست رخ دهد.

استرس اکسیداتیو با کاهش مقدار الیاف کلاژن و الاستین در پوست، روند پیری را تسریع می کند. از نظر بصری، این وضعیت به صورت چین و چروک، افتادگی، تغییر در بافت یا تغییر رنگ پوست ظاهر می شود.

مطالعات مختلف نشان داده اند که آنتی اکسیدان ها به از بین بردن آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد روی سلول های پوست کمک می کنند و در نتیجه چین و چروک ها را کاهش می دهند و از تغییر رنگ پوست جلوگیری می کنند و همچنین از پوست در برابر اثرات مضر محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کنند.

آنتی اکسیدان ها نه تنها در حفظ سلامت پوست موثر هستند، بلکه در پیشگیری از بیماری های غیر واگیر نیز نقش بسزایی دارند.

برخی از منابع مهم آنتی اکسیدان ها

برخی از مهم ترین ترکیبات و نمک های معدنی که دارای فعالیت آنتی اکسیدانی هستند، ویتامین های E، C، A، بتاکاروتن، سلنیوم، منیزیم و ترکیبات لیکوپن هستند.

وجود آنتی اکسیدان های زیادی نیز با رنگ خاصی در غذا مشخص می شود که عبارتند از: رنگ قرمز تیره در میوه هایی مانند گیلاس، گیلاس، گوجه فرنگی، رنگ نارنجی در هویج، رنگ زرد در ذرت، انبه و زعفران و رنگ بنفش آبی در تمشک، توت سیاه و انگور.

به گزارش ایندیپندنت، روغن آرگان و روغن جوجوبا که ترکیبات طبیعی با خاصیت ضد التهابی هستند را می توان از جمله ترکیبات آنتی اکسیدانی مفید برای سلامت پوست نام برد که به صورت موضعی و نه برای غذا استفاده می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا