اجتماعی

بیش از ۹۰ درصد کشور تحت پوشش خدمات پیشگیرانه و مداخله‌ای اورژانس اجتماعی قرار دارد

یومیر/ خراسان رضوی رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: بیش از 90 درصد کشور تحت پوشش خدمات پیشگیری و مداخله اورژانس اجتماعی است.

علی محمد قادری در حاشیه سفر به کاشمر در گفت وگو با یومیر، سازمان بهزیستی را فعالیت های متعدد و متنوعی دانست و افزود: در مواقع لزوم از جمله پیشگیری، آگاهی و غربالگری، آسیب های اجتماعی، مداخله در بحران ها، رسیدگی به مردم. دارای معلولیت و … سازمان بهزیستی حضور دارد و خدمات لازم را ارائه می دهد.

وی خاطرنشان کرد: بیش از 34 هزار خانواده دارای 2 فرزند و بیشتر تحت حمایت سازمان بهزیستی هستند و از خدمات ارائه شده استفاده می کنند.

رئیس سازمان بهزیستی تصریح کرد: تمامی افرادی که تحت عنوان چند خانواده احصا شده اند تحت پوشش این سازمان قرار گرفته اند و تا پایان 6 سالگی از حمایت مستمر برخوردار خواهند بود.

وی گفت: این سازمان همچنین بر اساس ضوابط، گاهی تا 100 درصد شهریه دانشجویان تحت پوشش را نیز پوشش می دهد.

قدری در ادامه به اورژانس اجتماعی در کشور اشاره کرد و افزود: اورژانس اجتماعی اقداماتی را از شناسایی تا مداخله در بحران انجام می دهد. در حال حاضر خدمات اجتماعی اضطراری توسط سامانه 123 و خودروها یا پایگاه ها در برخی شهرهای زیر 50 هزار نفر ارائه می شود.

رئیس سازمان بهزیستی گفت: به زودی با اعتباراتی که در نظام بودجه سنواتی تصویب می شود، شاهد تحولی در ارائه خدمات اورژانس اجتماعی خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون بیش از 6 هزار نفر مشکلات سخت و پیچیده اورژانس اجتماعی کشور را رصد می کنند، گفت: امیدوارم از طریق اورژانس اجتماعی بتوانیم خدمات موثری را به اقشار آسیب دیده یا آسیب پذیر ارائه کنیم.

قدری در ادامه ساختار اورژانس اجتماعی را مبتنی بر تجهیزات عنوان کرد و گفت: تامین خودروهای مورد نیاز تنها باید به تایید دولت برسد. در طرح ها 400 میلیارد تومان برای اورژانس اجتماعی در نظر گرفته شده است که در صورت موافقت، خودروها بر اساس میزان ضریب نفوذ آسیب، نوع آسیب اجتماعی و … توزیع می شود.

رئیس سازمان بهزیستی تصریح کرد: با توجه به اینکه در گذشته آزمون اورژانس اجتماعی در داخل کشور برگزار می شد و آشنایان مردم را استخدام می کردند، اکنون این آزمون توسط جهاد دانشگاهی برگزار می شود.

قادری درباره اعتبارات استخدامی مربوط به سازمان بهزیستی نیز گفت: کارفرمایان با استفاده از جامعه هدف بهزیستی می توانند به ازای هر کارمند تا 150 میلیون تومان دریافت کنند. شخص

وی افزود: 10 هزار میلیارد تومان اعتبار برای پوشش رفاه جامعه در نظر گرفته شده است. هدف نهایی ما بهره مندی جامعه هدف از 100000 شغلی است که باید در کشور ایجاد شود.

ثبت نام 110 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن

رئیس سازمان بهزیستی در ادامه به مشکلات مددجویان رفاهی برای معرفی اولیه نهضت ملی مسکن اشاره کرد و گفت: زمانی که با وزیر راه و شهرسازی تفاهم نامه ساخت 160 هزار واحد در هر واحد را امضا کردیم. نهضت مسکن ملی مددجویان بهزیستی اعلام کردم مشمولان این سازمان امکان عدم تامین و پرداخت مبلغ اولیه را دارند که مقرر شد در مراحل بعدی این مبالغ از آنها دریافت شود.

وی گفت: تاکنون بیش از 110 هزار نفر از مشمولان سازمان بهزیستی در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند. بر اساس مصوبه شورای مسکن، نرخ ساخت و ساز که بیش از 18 درصد است به 5 درصد کاهش می یابد.

رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه این سازمان وظیفه ای برای ساخت مسکن ندارد و فقط به آن کمک می کند، افزود: اعتباراتی که در سال گذشته به استان ها و شهرستان ها در حوزه مسکن داده شد بی بدیل بود.

قدری گفت: سال گذشته 1000 میلیارد و امسال 1500 میلیارد تومان برای کمک به تامین مسکن به سازمان بهزیستی اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه دولت به دلیل عدم پرداخت اصل درآمد نمی تواند زمین را از متقاضیان بهزیستی پس بگیرد، گفت:

رئیس سازمان بهزیستی همچنین از اختصاص 200 میلیون تومان مسکن برای خانواده های دارای 2 معلول و بیشتر در شهرها و 150 میلیون تومان برای این دسته از خانواده ها در روستاها خبر داد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا