حوادث

اعلام وضعیت اضطراری در پایتخت آمریکا

شهردار واشنگتن دی سی روز گذشته (پنجشنبه) به دلیل ورود اتوبوس های مهاجران و پناهجویان که از سوی فرمانداران جمهوری خواه از ایالت های مرزی آریزونا و تگزاس به این شهر فرستاده شده بودند، وضعیت فوق العاده 15 روزه اعلام کرد.

به گزارش یومیر، موریل بوسر، شهردار دموکرات واشنگتن دی سی اعلام کرد که قصد دارد دفتر امور مهاجرتی را برای مقابله با بحران انسانی آغاز شده توسط جمهوری خواهان ایجاد کند و به نظر می رسد این اقدام فرمانداران مرزی جمهوری خواه باشد. بیان می کند که این کار با هدف شرمساری دولت جو بایدن در آستانه انتخابات میان دوره ای انجام شده است.

اظهارات بوسر در حالی مطرح شده است که بیش از یک سال از روی کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا می گذرد، او به وعده خود در مورد مهاجران عمل نکرده است و تهاجمی ترین طرح های مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا به مهاجران به ویژه در مناطق مرزی همچنان ادامه دارد.

به گزارش گاردین، گرگ ابوت فرماندار تگزاس از ماه آوریل حداقل 9400 مهاجر را به واشنگتن فرستاده است تا بار عبور از مرزها را به دوش دموکرات ها بگذارد. هزاران نفر دیگر نیز با اتوبوس به نیویورک و شیکاگو فرستاده شده اند. به دنبال این اقدام، داگ دوسی، فرماندار آریزونا، از اواسط ماه اوت حداقل 1500 نفر را به پایتخت فرستاده است.

شهردار واشنگتن دی سی از فرمانداران جمهوری خواه به خاطر چنین بازی های سیاسی انتقاد کرد و از دولت فدرال خواست تا به این “بحران انسانی فزاینده” واکنش نشان دهد.

حداقل 250 اتوبوس تاکنون وارد واشنگتن شده اند. این سیاست ده ها میلیون دلار برای مالیات دهندگان آریزونا و تگزاس هزینه داشته و پایتخت ایالات متحده را به یک ایالت مرزی واقعی تبدیل کرده است.

خبرگزاری پرنسا لاتینا نیز در مقاله ای در این باره گزارش داد: دولت آمریکا نه تنها قادر به عمل به وعده های خود نیست، بلکه بر نگاه نژادپرستانه، بیگانه هراسانه و ظالمانه به مهاجرت و در عین حال ورود مهاجران به مرزهای جنوبی تاکید دارد. برخورد با مهاجران غیرقانونی در بسیاری از موارد ناقض حقوق بشر است و افراد زیادی هستند که از طریق مرز مکزیک وارد آمریکا می شوند و قربانی آزارهای جسمی و روانی می شوند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا