حوادث

آیا رانندگی با موتورسیکلت‌های برقی و سبک هم به گواهینامه نیاز دارد؟

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا گفت: راندن هر نوع وسیله نقلیه موتوری زمینی مستلزم داشتن گواهینامه رانندگی است.

به گزارش یومیر، سرهنگ احمد کرمی اسد گفت: امکان تردد موتورسیکلت های برقی و موتورسیکلت های با حجم کمتر از 50 سی سی بدون گواهینامه رانندگی وجود دارد. آنها از موتورسیکلت های 50 سی سی یا برقی استفاده می کنند که خلاف قوانین و مقررات است.

وی با اشتباه خواندن تبلیغات برخی از فروشندگان موتورسیکلت های برقی یا سبک با حجم کمتر از 50 سی سی مبنی بر عدم نیاز به گواهینامه رانندگی، گفت: برخی از فروشندگان در حین فروش به خریداران اطلاع می دهند که اینگونه خودروها نیازی به پلاک و گواهینامه ندارند. . خلاف قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی است. شهروندان بدانند طبق قانون هر نوع وسیله نقلیه موتوری که در جاده ها تردد می کند باید دارای پلاک باشد و راننده مربوطه نیز گواهینامه رانندگی مربوطه را داشته باشد.

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا در ادامه بیان کرد: بر اساس ماده 2 آیین نامه راهنمایی و رانندگی و ماده 1 آیین نامه صدور گواهینامه رانندگی مصوب 1389 هیات وزیران، داشتن پلاک برای کلیه موتورها الزامی است. . وسایل نقلیه و همچنین داشتن گواهینامه رانندگی برای رانندگی با این وسیله نقلیه. وسایل نقلیه مورد نیاز است.

وی با تاکید بر اینکه موتورسیکلت نیز از این قاعده مستثنی نیست، افزود: راکبان انواع موتورسیکلت باید دارای گواهینامه موتورسیکلت باشند و موتورسیکلت های کاربراتوری، انژکتوری، برقی و … از نظر لزوم داشتن گواهینامه رانندگی تفاوتی ندارند. . گواهینامه رانندگی ندارد

کرمی اسد گفت: بر اساس قوانین و مقررات مذکور، ماموران پلیس راه در سراسر کشور از تردد خودروهای بدون پلاک و یا رانندگان بدون گواهینامه جلوگیری می کنند.

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهنمایی و رانندگی خاطرنشان کرد: بر اساس ماده 723 قانون مجازات اسلامی (مجازات) رانندگی بدون گواهینامه با هر نوع خودرو یا وسیله نقلیه موتوری جرم محسوب می شود و همکارانم در صورت مشاهده در حین توقف وسیله نقلیه، متخلف را به مراجع قضایی معرفی می کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا